January 27, 2021, 12:40 am

Авион на иднината: Наскоро прототип на суперсоничен патнички авион

Поврзано

Beднaш избpишeтe ги oд тeлeфoнoт: Google блokиpaшe 164 oпacни aплиkaции

Google блокираше 164 апликации од Play Store, а Android корисниците сега треба да ги избришат овие апликации кои можат...

(Видео)Дpoнoт нa Sony вo aкцијa:Airpeak нaскopo вo пpoдaжбa

Компанијата Sony стана дел од пазарот за дронови и го претстави Airpeak, најмалиот дрон кој може да носи камера...

(Видео) Новиот Ајфон 13, со стакло од сафир, наскоро на светските пазари

На интернет се појавија првите (неофицијални) информации како би можело да изгледа следниот „iPhone“. Според тие наоди,„iPhone 13“ ќе го...
- Advertisement -

Прототип на суперсоничен патнички авион на новата генерација може да се појави во 2023 година моделиран по борбениот авион МиГ-29, изјави генералниот директор на Централниот аерохидродинамички институт (ЦАГИ), Кирил Сипало.

„Според нашите пресметки и расположливите финансиски средства, таков прототип треба да се појави до 2023 година. Јасно е дека овој експериментален авион е поевтин и поедноставен за градење врз основа на ддруг авион, бидејќи главната цел е да се провери исправноста на избраните критични категории за време на експерименталниот лет. Ова значи: аеродинамичен изглед, локација, форма и големина на внесот на воздух и слично“, рече Сипало.

Според него, најверојатен модел ќе биде МиГ-29, заедно со стандардните мотори и системи со кои е опремен.

„Се разбира, во овој случај, не можеме да зборуваме за вистински суперсоничен патнички авион, тоа е само прототипр“, рече тој.

МиГ-29 е руски, односно советски боpeц од четврта генерација, дизајниран да уништи летала во сите метеоролошки услови.

Се карактеризира со тоа што, во однос на сите други видови на советски / руски борбени авиони, претрпе најголема трансформација во усовршување, од основна до најмодерна варијанта.

Latest News

(Видео) Ekcплозијата го потрeсе Ријад

Експлозија го потресе главниот град на Саудиска Арабија Ријад во вторникот, три дена откако кралството пресретна и уништи проектил. Корисниците...

More Articles Like This