August 13, 2020, 3:02 am

Авион на иднината: Наскоро прототип на суперсоничен патнички авион

Поврзано

Директорката на Tik Tok му се спротивстави на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела изјави дека планира да го забрани Tik Tok во САД. Но, американската генерална...

Huawei ги претрка Samsung и Apple, стана најпродаван бренд за мобилни уреди во светот

Huawei стана најголемиот продавач на мобилни уреди во светот одкако ги помина Samsung Electronics во вториот квартал од 2020.   Huawei ...

НАСА ќе лaнсиpa ровер на Марс

НАСА денеска ќе лансира ровер од новата генерација „Упорност“ (Perseverance) на Марс, што ќе ги истражува трагите од потенцијалниот...
- Advertisement -

Прототип на суперсоничен патнички авион на новата генерација може да се појави во 2023 година моделиран по борбениот авион МиГ-29, изјави генералниот директор на Централниот аерохидродинамички институт (ЦАГИ), Кирил Сипало.

„Според нашите пресметки и расположливите финансиски средства, таков прототип треба да се појави до 2023 година. Јасно е дека овој експериментален авион е поевтин и поедноставен за градење врз основа на ддруг авион, бидејќи главната цел е да се провери исправноста на избраните критични категории за време на експерименталниот лет. Ова значи: аеродинамичен изглед, локација, форма и големина на внесот на воздух и слично“, рече Сипало.

Според него, најверојатен модел ќе биде МиГ-29, заедно со стандардните мотори и системи со кои е опремен.

„Се разбира, во овој случај, не можеме да зборуваме за вистински суперсоничен патнички авион, тоа е само прототипр“, рече тој.

МиГ-29 е руски, односно советски боpeц од четврта генерација, дизајниран да уништи летала во сите метеоролошки услови.

Се карактеризира со тоа што, во однос на сите други видови на советски / руски борбени авиони, претрпе најголема трансформација во усовршување, од основна до најмодерна варијанта.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This