October 21, 2021, 11:34 am

Авион со шест лица исчезна од радарот во Далечниот Исток во Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Руските власти соопштија дека авион со шест лица во авионот исчезнал од радарот во далечниот источен регион Кабаровск. Сигналот на авионот на радарите се изгубил кога авионот Антов АН-26 бил на одалеченост од 38 километри од градскиот аеродром во Кабаровск, најверојатно во областа на природниот резерват Хекцир.

Според првичните податоци, во авионот имало екипаж од шест лица, додавајќи дека авионот изведувал технички лет. Група спасувачи и хеликоптер Ми-8 се испратени во областа да го бараат авионот што изчезнал од радарот.

„Пребарувањата е отежнато поради неповолните временски услови“, соопштија надлежните.

Ан-26 е авион кој се користи за цивилен и воен транспорт. Тој е дизајниран и произведен во Советскиот Сојуз од 1969 до 1986 година.

Latest News

Шилегов склучил ДОГОВОР ВО ЧЕТИРИ ОЧИ ЗА КАФЕАНИ, тоа е континуитет во работењето

Градоначалникот на Град Скопје во заминување, Петре Шилегов среде изборна кампања, помеѓу двата круга склучил договор со кафеани и...

More Articles Like This