May 16, 2021, 9:44 am

Австралиската влада обвинeтa за pacизaм откако воведе петгодишна затвopcka kaзнa за патниците од Индија

Поврзано

- Advertisement -

Австралиската влада е обвинета за расизам откако се закани со петгодишна затворска казна за граѓаните кои прекршуваат привремена забрана за патување меѓу Индија и Австралија.
Според одлуката, од понеделник, 3 мај, на луѓето кои биле во Индија во изминатите 14 дена ќе им биде забранет влез во Австралија, поради влошената состојба со пандемијата во Индија, во која во неделата беа забележани скоро 400 000 случаи во еден ден.
Во изјавата во саботата, министерот за здравство Грег Хант рече дека секој што ќе ги игнорира новите ограничувања ќе се соочи со пет години затвор, парична казна од 66.600 американски долари или обете. Забраната истекува на 15 мај, но може да биде обновена.
„Владата не ги носи овие одлуки лесно“, рече Хант во изјавата. „Сепак, критично е да се заштити интегритетот на австралиското јавно здравство и системите за карантин и бројот на случаи„ Ковид-19 “во карантинските установи е намален на контролирано ниво.
Во изминатите седум дена, имало 139 случаи на странски стекнати случаи Ковид-19 потврдени во Австралија. Од тие 57% се од Индија.

Новите ограничувања уследија откако двајца австралиски играчи на крикет патувале за Мелбурн преку Доха за да ја заобиколат забраната за директни летови на патници меѓу Индија и Австралија, воспоставени од владата минатата недела.
Локалните медиуми соопштија дека ова е првпат Австралијци да бидат криминализирани за обид да се вратат во нивната матична земја. Не беа спроведени слични мерки во екот на епидемиите Ковид-19 во Велика Британија и САД.
Забраната за пристигнување од Индија се соочи со силно противење на индиската заедница во Австралија, поборниците за човекови права, па дури и самите членови на владата.

Околу 9000 Австралијци во Индија се регистрирани кај владата дека сакаат да се вратат во Австралија.
Колумнистот на конзервативниот весник Ендру Болт рече дека забраната „смрди на расизам“ во написот објавен во понеделникот, додавајќи дека одлуката е „водена од страв, незнаење и неспособност“.
„Не можам да верувам дека ќе воведеме ваква забрана за патување на белите Австралијци кои бегаат од, да речеме, Англија“, рече тој.
Во изјавата во саботата, австралиската комисија за човекови права рече дека забраната за патување и кривичните санкции покренуваат „сериозни проблеми со човековите права“ и повика Сенатот веднаш да ги разгледа новите мерки.
“Потребата од вакви ограничувања мора да биде јавно оправдана. Владата мора да покаже дека овие мерки не се дискриминирачки и единствениот соодветен начин за справување со заканата по јавното здравје”, се вели во соопштението.
Говорејќи на локалното радио во понеделникот, австралискиот премиер Скот Морисон рече дека одлуката е донесена „во најдобар интерес за Австралија“.

На прес-конференција во неделата, министерката за надворешни работи Мариз Пејн негираше дека новите мерки се расистички и рече дека забраната се заснова на совет од главниот медицински директор на Австралија Пол Кели.
Сепак, во интервју за австралиската радиодифузна корпорација во понеделникот, Кели рече дека „нема даден совет“ за изрекување казни и затворски казни.
“Само така функционира законот за биосигурност. Ако има прекршување на она што се смета за употреба на овластувањата за итни случаи, тогаш тоа се случува”, рече Кели.

Latest News

Дeнec пpoтecт нa peвoлтиpaни житeли нa нaceлбaтa Даме Груев во Ѓорче Петров – Имeтo нa нaceлбaтa e избpишaнo oд cитe нивни дoкyмeнти

Денес, недела (16.05.2021) во 11 часот жителите на населбата Даме Груев во Ѓорче Петров ќе организираат протест на Ул....

More Articles Like This