Австрија ја затвори границата за Македонија

Поврзано

Kopoна вируcoт во Тиквешијата не стивнува, две третини од позитивните не знаат од каде се заразиле

Корона вирусот во Тиквешијата зема замав и секојдневно се регистирираат нови позитивни пациенти во изминатите три недели. Денес, до...

Клиниkaта за невpoлогија со „водич за спpaвување со невpoлошки 3aбoлувања во услови на Koвид19“

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија, кој содржи стручни...

Kopoнавиpусот зема 523 жpтви од Македонија, се 3apазиле вкупно 11.754 лица

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за...
- Advertisement -

И покрај препораките на Советот на ЕУ за отварање на границите, Австрија одлучи да не ги отвори границите за граѓаните од Западен Балкан.

Сите граѓани- австриски државјани или странци со престој во Австрија- кои се враќаат од тие земји и територии, мора да одат во двонеделен карантин, односно да направат ПЦР тест.

Оваа мерка може да предизвика големи проблеми за граѓаните со потекло од Западен Балкан, бидејќи многу компании своите вработени ги предупредија, ако патуваат во некоја од земјите кои се на листата која ја направи Министерството за внатрешни работи на Австрија, ќе се соочат со работно-правни последици.

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Саленберг, вели дека Советот на ЕУ ја усвоил препораката, која врз основа на детална анализа ја објави Австрија.

Latest News

Јовановиќ: Одлуката за поскапување на струја е политичкa

„Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да...

Cилjaновска за Шекepинска: И со знаме на УЧK ќе ce завитка само да наниже yште една функциja

Пратеничката Гордана Силјановска Давкова се придружи кон реакциите за отсуството на министерката за одбрана Радмила Шекеринска од одбележувањето на 19-годишнината од загинyвањето на десеттемина...

Се чисти компpoмитиpaниот кадар во СДСМ, Пендаровски и понудил на Шекеринска амбасадорско место во САД

Претседателот Пендаровски на Шеќеринска и понудил амбасадорско место во Америка, но таа го одбила, дознава Алфа. Веднаш побаравме одговор од кабинетот на претседателот, но...

СДСМ мора да избере: Албанец премиер или опозиција

Многу шпекулации, но нема сигурни информации за составот на новата влада. Партиите не споделуваат детали за разговорите меѓу лидерите, така што сите можни комбинации...

(Видео) Навистина „танцувале со ѓaвoлoт“, потврден кластерот „Градиште“

На три лица кои за продолжениот илинденски викенд присуствувале на журките во Охрид, им е потврден новиот коронавирус, јави Канал 5 повикувајќи се на...

More Articles Like This