АВСТРИЈА ЌЕ СЕ СПРАВУВА СО СТРАНСКИТЕ ИМАМИ: Австрија затвора седум џамии и ќе протера 60 имами заедно со нивните семeјства

Поврзано

ШВЕЃАНИТЕ СЕ ЗAГPИЖEНИ: Cе помалку и веруваат на власта во бopбaтa пpoтив Koвид-19

Се намалува довербата на Швеѓаните во способноста на Владата и Агенцијата за јавно здравје да реагираат на пандемијата на...

(ВИДЕО) САЛАТА ВЕДНАШ СЕ ИСПРАЗНИ: На британски пратеник му се cлoши за време на говор

На британскиoт пратеник Алок Шарм му се слоши на говорница во британското собрание за време на неговиот говор. Останатите...

ГЛОБАЛНИОТ САМИТ ЗА ВAKЦИНИ ПОЧНУВА ДЕНЕСКА: ЕК ќе донира 300 милиони евра за Алијансата за вaкцини

Глобалниот самит за вакцини почнува денеска, а Европска комисија најави дека ќе издвои 300 милиони евра за имунизација во...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц најави дека Виена ќе ги протера свештениците што се финансирани од странство и дека ќе бидат затворени седум џамии во земјата како дел од борбата против, како што кажа, политичкиот ислам.

Меѓу џамиите што ќе бидат затворени е и една во Виена, водена од турска крајнодесничарска организација, како и шест други што се под раководство на арапски верски заедници, соопшти Курц на прес-конференција.

„Во нашата земја нема места за паралелни општества, за политички ислам и радикални трендови“, изјави австрискиот канцелар.

Австрискот министер за внатрешни работи, како што наведува „Франс прес“, додал дека од земјата ќе бидат протерани шеесетина имами и нивните семејства.

Иако австрискиот закон забранува финансирање свештеници од странство, турската организација ATIB, на која ѝ припаѓаат имамите, пронашла начин да ја заобиколува забраната, изјавил министерот за култура, Гернот Блумел, чие министерство ги опфаќа и верските прашања.

Тој нагласил дека турската џамија се затвора поради краен десничарски екстремизам и поради тоа што нема дозвола за работа од австриската исламска заедница. Арапските џамии, пак, се затвораат поради салафистичките ставови што ги проповедаат.

Актуелно

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

Повеќе вести