Австријците без можност за избор на вакцина

Поврзано

Дневен ковид биланс: Починaти се 24 лица, регистрирани се 364 нови случаи во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови...

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

ЦЕЛА ПЛАНЕТА ЗБОРУВА ЗА ОВА: Кој го бакна принцот Чарлс додека во солзи го погpeбуваше својот татко

Светот втор ден не престанува да зборува за погребот на принцот Филип. Денеска во центарот на вниманието се принцезата Кејт...
- Advertisement -

Скептицизмот во врска со вакцината нa „Астра зенека“ во Австрија е голем и затоа се погласни се барањата на граѓаните за избор на вакцина со која ќе бидат имунизирани. Но, од Министерството за здравство велат дека нема можност за избор и дека граѓаните, без оглед на достапниот серум, треба да ја искористат можноста да се пријават за вакцинација, бидејќи сите одобрени вакцини се ефикасни.

„И покрај скептицизмот кон вакцината, нема да биде можно да се избере вакцината подолго време“, изјави Министерството за агенцијата АПА.

Според сегашната состојба, изборот на вакцина нема да биде можен уште многу месеци, бидејќи сè уште има недостиг на вакцини.

Оние кои не сакаат да се вакцинираат со „Астра зенека“, како што истакнува Министерството, не мора да го сторат тоа, тие можат да се пријават за друг термин, но тогаш не им се гарантира кога ќе се вакцинираат.

Latest News

Џафери ја злoyпотрeби функцијата претседател на Собранието

– Пратеникот Елми Азири од Алијанса за Албанците денеска на прес-конференција изјави дека смета оти ова што се случило...

More Articles Like This