January 18, 2021, 7:51 am

Автомобилите на БМВ ќе се отвораат и стартуваат со Ајфон

Поврзано

(Видео)Дpoнoт нa Sony вo aкцијa:Airpeak нaскopo вo пpoдaжбa

Компанијата Sony стана дел од пазарот за дронови и го претстави Airpeak, најмалиот дрон кој може да носи камера...

(Видео) Новиот Ајфон 13, со стакло од сафир, наскоро на светските пазари

На интернет се појавија првите (неофицијални) информации како би можело да изгледа следниот „iPhone“. Според тие наоди,„iPhone 13“ ќе го...

Гугл, Епл и Амазон заеднички ја блokираa новата социјална мрежа Парлер

Parler, социјална мрежа што многумина ја сметаат за пандан на Twitter, падна откако Amazon ги спречи корисниците да ја...
- Advertisement -

Оваа корисна алатка им овозможува на сопствениците на iPhone и паметните телефони да го отклучат и да го стартуваат автомобилот преку нив. Таа користи NFC технологија, а досега е познато дека со допирање на екранот на телефонот ќе може да се отклучи одреден модел на автомобил, а истата технологија ќе овозможи моторот да се запали.

Технологијата ќе ја има својата премиера оваа година, на некои модели на BMW. BMW открива дека сопственикот на автомобилот ќе може да даде дозвола за користење на возилото на овој начин на максимум петмина корисници. Исто така, секој корисник, како администратор, ќе може да утврди со колкава моќност на моторот ќе може да располага, а меѓу другото, ќе може да ја ограничи максималната брзина или гласноста на аудио системот.

Ако се прашувате што ќе се случи ако, на пример, iPhone се испразни и исклучи, работите се многу јасни. Дигиталниот клуч ќе продолжи да функционира уште пет часа. BMW информира дека услугата за дигитален клуч ќе им биде дадена на клиентите на нивните автомобили произведени по 1 јули годинава, а ќе се нуди во 45 земји. Системот е компатибилен со новите часовници на iPhone и Apple Watch Series 5.
Соработката меѓу двата гиганти не застанува тука, затоа тие најавуваат непосредно спроведување на функцијата за изнаоѓање на оптимална рута за електрични возила.

Ќе ги користи „Епл мапс“ и ќе го земе предвид опсегот на возилото и изгледот на станицата за полнење. Премиерата на технологијата ќе биде на моделот i4.

Latest News

Хрватска не мирува земјата – нов земјотрес кај Петриња

Вечерва во 21.36 часот уште еден земјотрес ја потресе Петриња во Хрватска. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар потресот бил со...

More Articles Like This