Автомобилите на БМВ ќе се отвораат и стартуваат со Ајфон

Поврзано

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

НАСА праќа сонда на месечината Диморфос за да пренасочува acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА ќе ја испрати својата сонда DART (Double Asteroid Redirection Test) кон месечината наречена Диморфос. Тоа...

Оваа корисна алатка им овозможува на сопствениците на iPhone и паметните телефони да го отклучат и да го стартуваат автомобилот преку нив. Таа користи NFC технологија, а досега е познато дека со допирање на екранот на телефонот ќе може да се отклучи одреден модел на автомобил, а истата технологија ќе овозможи моторот да се запали.

Технологијата ќе ја има својата премиера оваа година, на некои модели на BMW. BMW открива дека сопственикот на автомобилот ќе може да даде дозвола за користење на возилото на овој начин на максимум петмина корисници. Исто така, секој корисник, како администратор, ќе може да утврди со колкава моќност на моторот ќе може да располага, а меѓу другото, ќе може да ја ограничи максималната брзина или гласноста на аудио системот.

Ако се прашувате што ќе се случи ако, на пример, iPhone се испразни и исклучи, работите се многу јасни. Дигиталниот клуч ќе продолжи да функционира уште пет часа. BMW информира дека услугата за дигитален клуч ќе им биде дадена на клиентите на нивните автомобили произведени по 1 јули годинава, а ќе се нуди во 45 земји. Системот е компатибилен со новите часовници на iPhone и Apple Watch Series 5.
Соработката меѓу двата гиганти не застанува тука, затоа тие најавуваат непосредно спроведување на функцијата за изнаоѓање на оптимална рута за електрични возила.

Ќе ги користи „Епл мапс“ и ќе го земе предвид опсегот на возилото и изгледот на станицата за полнење. Премиерата на технологијата ќе биде на моделот i4.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести