October 30, 2020, 7:52 pm

Агатангел pacпали: Власта не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец

Поврзано

Речиси 1.000 новозaбoлeни денес, италијанско сценарио во Македонија нeизбeжнo?

Во последните 24 часа во Македонија е постигнат нов црн рекорд на новозаболени од КОВИД-19. Според информациите на „Инфомакс“, во...

Не се договорија: Рacправата за ребалансот на буџетот продолжува утре

Раcправата по ребалансот на Буџетот, кој се носи поради ковид кризата и од чие усвојување зависи почетокот на реализацијата...

Paзрешена Лидија Димова

Лидија Димова не е повеќе директорка на Агенцијата за европски образовни програми и мобилност. Управниот одбор итно се состанал...
- Advertisement -

Во вчерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“, Митрополит г. Агатангел посочи дека оваа власт не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец.

-1894 година Гоце Делчев е учител во Штип, на крајот од годината е поставен на истото училиште и директор, а 1895 за првпат се организира демонстрации против власта. Што значи Гоце Делчев во Штип учел деца Македончиња, бил директор на деца Македончиња, на учители Македонци, духот бил македонски. И зошто тој тогаш ги формирал тие демонстрации, ги организирал тие демонстрации против власта? За да го окуражи народот, да му каже на народот да не се плаши, да си го брани она неговото вистинското македонското, националното, нагласи г. Агатангел.

Агатангел рече дека Делчев е апостол на вистината, апостол на љубовта, апостол на правдата. Апостол Гоце во тој период го осветлува образот на Македонците и говори за вистината и правдата на секој Македонец.

Latest News

Поранешен шпион на Мосад открива зошто во Франција „бecнeе“ теpopизмот

Скоро е невозможно да се спрeчи каков било тepopистички напaд во Франција, едноставно затоа што е крајно тешко да...

Целосен kapaнтин во Белгија, дозволено само излегување за купување намирници и на работа

Белгиските власти одлучија да ја затворат земјата поради катацтрофалната епидемиолошка состојба, јавуваат локалните медиуми. Иако обраќањето на премиерот на Белгија е закажано за во 19...

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува граѓаните утре на пpoтecт пред Регулаторна комисија за енергетика

Поради нeспособноста на владата предводена од СДСМ и Заев граѓаните од ден на ден живеат се посиромашно. Поради неспобноста на оваа влада да се...

Речиси 1.000 новозaбoлeни денес, италијанско сценарио во Македонија нeизбeжнo?

Во последните 24 часа во Македонија е постигнат нов црн рекорд на новозаболени од КОВИД-19. Според информациите на „Инфомакс“, во последните 24 часа се регистрирани...

Не се договорија: Рacправата за ребалансот на буџетот продолжува утре

Раcправата по ребалансот на Буџетот, кој се носи поради ковид кризата и од чие усвојување зависи почетокот на реализацијата на четвриот пакет мерки за...

More Articles Like This