АГЕНДА ЗА ПРЕДАВСТВОТО: Потпишувањето на Договорот утре во 9.30 часот во Преспа, в понеделник во 9 часот законот за ратификација на Влада

  • June 16, 2018
  • Коментари

Метју Нимиц,Федерика Могерини, Јоханес Хан и Розмари Ди Карло, заменичката на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ќе бидат сведоци на потпишувањето на договорот за името утре во 9:30 изутрината во Преспа на грчка страна меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција,Никола Димитров и Никос Коѕијас, објави 24Вести.

Во македонската официјална делегација освен премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе бидат вицепремиерите Бујар Османи, Радмила Шеќеринска и Оливер Спасовски.

Законот за ратификација планирано е да помине на Владина седница в понеделник во 9 часот, по што ќе биде пратен во Собранието.

Претходно «
Следно »