АГЕНТИ НА ЦИА СИ ПОДНЕСУВААТ ОСТАВКИ: По лажниот извештај и измислените афери за Трамп, агенти на ЦИА бегаат од разузнавачката агенција!

Поврзано

OШТEТEНИ ЗГРАДИ, ИCКОPНAТИ ДРВА: Силнa бyрa ја пoгoди Австралија

Десетици илјадници домаќинства и компании останаа без електрична енергија, оштетени згради, а дрвја искоренети во силното невреме што го...

(Фото) ПО ДЕЦЕНИИ ГИ ИМААТ ГРАДОВИТЕ САМО ЗА СЕБЕ: Светските метрополи немаат туристи- жителите се чувствуваат како градовите да се целосно нивни

Жителите на европските метрополи како Рим, Амстердам и Барселона уживаа во убавината на градовите без гужвите кои ги создаат...

ДОБРИ ВЕСТИ ВО ЈАПОНИЈА: Ce yкинyвa вoнрeднaтa cоcтојбa во целата земја

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска најави дека вонредната состојба што беше во сила во Токио и четири други административни...

Моралот во американската разузнавачка агенција ЦИА опаѓа поради расправиите кои ги имаат различните разузнавачки служби со новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, а повеќе агенти веќе ги потпишале нивните оставки, пренесе вчеравечер Ројтерс

CIA

Според зборовите на висок претставник на една разузнавачка агенција, расте бројот на агенти постари од 50 години со најмалку 20 години искуство, како и со најмалку пет години искуство во странство, кои веќе ја потпишале својата оставка, само го немаат наведено датумот.

„Тука владее голема анксиозност поради очигледното омаловажување на Трамп врз нашата работа и опасноста со која се соочуваме“, рекол еден од агентите од разузнавачките служби. Како што и актуелните и екс функционери во американската влада, вообичаено е ЦИА да трпи напади од различни луѓе, но не и од претседателот на САД. „Мислам дека тоа е рецепт за катастрофа“, рекол Даниел Бенџамин кој бил во одделението за борба против тероризмот во Белата Куќа и Стејт Департментот во време на владеењето на деморкатите.

Трамп, денес ги обвини политичките противници – и републиканци и демкрати, дека сите заедно составиле непроверени тврдења кои го поврзуваат со Русија и рекол дека тој документ најверојатно е измислен и составен од страна на разузнавачките агенции, пренесува Ројтерс.

Тој на својот Твитер профил напишал дека податоците се составени од „лигави“ политички оперативци од редовите на демократите и републиканците, како и пропаднати шпиони, а дека Русија демантирала постоење на таков документ.
„Нив најверојатно ги составиле разузнавачките агенции, иако знаат дека немаат докази и дека никогаш нема да имаат“, напишал Трамп на Твитер и додал дека неговиот тим во рок од 90 дена ќе објави нов извештај во врска со хакирањето.
Шефот на националната разузнавачка агенција Џејмс Клепер во средата изјави дека материјалот кој за Трамп го објавиле медиумите, не се протечени од разузнавачките агенции, но додаваат и дека сеуште немаат откриено од каде потекнуваат информациите.

- Advertisement -

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...
- Advertisement -

Повеќе вести

- Advertisement -