АДВОКАТИТЕ НА ГРУЕВСКИ СЕ ПОВЛЕКОА ДО ПОСТАПКИТЕ: Екс-премиерот доби адвокат по службена должност

Поврзано

Продолжува легендарната бopба на Зоран VS. Заев

Продолжува легендарната борба на Зоран VS. Заев, стои во објавата на Твитер на Константин. https://twitter.com/T_m____n/status/1279734758327672832?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1279734758327672832%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fkurir.mk%2Ftvitovi%2Fprodolzuva-legendarnata-borba-na-zoran-vs-zaev%2F

Дурловски: Неправдата има име и презиме

Носителот на Изборната единица 5 Игор Дурловски преку видео на својот Фејсбук профил пишува дека неправдата има име и...

(Видео) Вилма влегла во елемент на прославата на 1 ТВ, пеела караоке со Боки 13

Екс пратеничката и обвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, Фросина Ременски во своето гостување во Алфа телевизија открива детали и...

Екс премиерот Никола Груевски отсега ќе го брани адвокат по службена должност, бидејќи денеска тројцата негови адвокати кои го застапуваат во предметот „Насилството во Центар“ ги откажаа своите полномошна.

Екипата тројца адвокати кои досега го бранеа Груевски, Димитар Дангов, Стерјо Зиков и Боро Тасевски, повеќе нема да го затапуваат, поради што веднаш доби нов адвокат по службена должност, Петар Димовски. Адвокатите велат дека ваквата одлука е за доброто на Груевски.

-Законот за кривична постапка предвидува можност обвинетиот да бара повторување на постапката во рок од една година од дознавање на постоење на правосилна пресуда против него. Доколку ние не ги откажеме полномошната и останеме како негови бранители во постапката, а тоа значи дека како бранители имаме комуникација со него, ќе се јави сомневање дека ние сме го известиле и дека од тие причини ќе започне да му тече рокот од една година за повторување на постапката, изјави за „Телма“ адвокатот Боро Тасевски.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести