September 30, 2020, 8:26 pm

АДЕМИ СО ЛЕКЦИЈА: До кое дереџе дојде ВМРО, жена Еврејка да ја брани македонштината во Македонија

Поврзано

Намален е прометот во трговијата на мало

Намален е прометот во трговијата на мало, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика за август годинава, во споредба...

Koj е Ѓорѓија Сајкоски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за...

Средношколски глас: Ќе сноси ли некој одговорност за пpoпаднатата национална платформа?

Националната платформа за учење на далечина нe успеа и во последен момент на само еден ден од пред почетокот...
- Advertisement -

Пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми со свој осврт на разрешувањето на министерката за труд и социјала, Рашела Мизрахи. Тој зарпаша до кое дереџе дојде ВМРО-ДПМНЕ, да една жена не македонка, жена еврејка да ја брани македонштината?

-Кога стигна предлогот за технички министер за труд и социјала со име и презиме Рашела Мизрахи и со биографски податоци дека е Еврејка од Македонија без изненаден. Бев пријатнои изненаден, македонска партија, големопатриотска партија, партија која знае во име на македонштина да се удира во гради, реков симболичен потег. Сето што се случи во меѓувреме ви зборувам како искусен политичари и како човек кој платил лична цена за политички убедувања и сопствен патриотизам, реков до каде дојде големата патриотска партија ВМРО-ДПМНЕ да бара од една жена не македонка, горда Еврејка од Македонија да ја брани македонштината во техничката Влада. Во Влада која има мандат да организира избори. До тука ли дојде големата партија која има историја? Жалам што мажите во ВМРО не се собраа да кажат доста е, не се бара од жена да ја брани Македонија во јавните настапи, вели Адеми.

-Да се аплаудира на патриотизмот за една немакедонка во одбрана на македонштината е една длабока криза. Јас кога сум се борел за правата на Албанците не барав друг да го прави тоа, сам сум го правел. Затоа сум лежел 8 години затвор. Не сум го барал тоа од моите комшии не Албанци, сам сум се изборил, додаде тој.

Latest News

Завршија kлиничките испитувања на руската вакцина прoтив Ковид-19

Завршени се клиничките испитувања на вакцината пpoтив новиот кoронавирус, која ја разви Државниот истражувачки центар за вирyсологија и биотехнологија...

Намален е прометот во трговијата на мало

Намален е прометот во трговијата на мало, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика за август годинава, во споредба со истиот месец лани. „Намалување на...

Неколку скопски улици утре бeз вода

Без вода утре ќе останат корисниците од булеварот Киро Глигоров, дел од населба Ќерамидница и дел улица Перо Наков во Гази Баба. Од ЈП „Водовод...

Koj е Ѓорѓија Сајкоски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

Средношколски глас: Ќе сноси ли некој одговорност за пpoпаднатата национална платформа?

Националната платформа за учење на далечина нe успеа и во последен момент на само еден ден од пред почетокот на школската година се промени...

More Articles Like This