September 24, 2020, 9:49 am

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Поврзано

Соседите плакнат очи: Дара Бубамара и на тераса се шета по градник (фото)

По серијата жешки фотографии од Монте Карло, Хрватска, Грција и Малдиви, Дара Бубамара објави и жешка фотографија од тераса. Откако...

Бев млада кога станав баба: За ќерка ми бебето беше благослов, за мене товар

Ќе ви кажам низ што јас минувам, а вие кажете ми ги вашете искуства, започнува оваа госпоѓа: Јас сум педесет...

Kpвната група влијае врз слабеењето: Луѓето од две kpвни групи тешko губат килограми

Луѓето кои имаат крвна група АБ + или АБ –, имаат потешкотии да го симнат вишокот килограми, тврди експерт...
- Advertisement -

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за живот.

Според истражувањетол, Северна Македонија е најевтината земја во цела Европа за Британците да се преселат.

Тие во предвид земаат 11 „вообичаени трошоци“, а анализата ја прави „Ocean Finance “. При тоа, Македонија е победник во однос на сите други држави од Европа, со просечна цена на живеење од само 9400 евра годишно.

Трошоци кои се земени во предвид се: изнајмување на стан, комунални услуги, интернет, намирници, транспорт, членство во теретана, чаша кафе, деловен ручек, пивце, оброк во паб и ноќно излегување.

Британците, чии животни трошоци се 33 400 евра годишно, би можеле да заштедат неверојатни 24 000 евра годишно со селење во нашата земја. Значи ќе имаат повеќе пари за патувања, туристички тури и за рекреативни активности.
Тие пресметале дека деловниот ручек доаѓа околу 5,85 фунти, а изнајмувањето на една година во стандарден стан со две спални чини 2500 фунти, според истражувањето.

Велика Британија е 50% поскапа од просечната европска земја, слабо рангирајќи се на 41 од 49 земји кога станува збор за достапност.

Сепак, платите на Британците се исто така повисоки за 60% од европскиот просек, се покажа во студијата.

Молдавија е втора најевтина земја во Европа. Молдавија ја следат Азербејџан, Турција и Белорусија.

Ова се 10-те најевтини земји во Европа и годишните трошоци за живот во фунти:

Северна Македонија (8,484 фунти)

Молдавија (9.153 фунти)

Азербејџан (9373 фунти)

Турција (9.411 фунти)

Белорусија (9429 фунти)

Албанија (9.834 фунти)

Украина (10.069 фунти)

Казахстан (10.429 фунти)

Босна и Херцеговина (10.498 фунти)
Грузија (10.554 фунти)

Latest News

(Видео) Нacлeдcтвoтo ce yштe пocтoи: Poднинa нa Пабло Ескобар пpoнaшoл 18 милиoни дoлapи

Роднина на покојниот водач на колумбискиот нарко картел Пабло Ескобар открил едно од неговите тајни места со 18 милиони...

3eмјoтpecи во coceдството, нajпpвин во Грција, а пoтoa и во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала се случи денеска на 14 километри југозападно од грчкиот остров Лефкада, објави атинскиот геодинамички институт. Епицентарот...

За нeнoceњe мacкa, 680 kaзни во изминaтoтo дeнoнoќиe

Во текот на изминатото деноноќие (23/24 септември) на територијата на државава, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 680...

Циkлoн ce движи кoн Мaкeдонија: Ни пpeтcтoи гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeтo, не е иcклyчeнo дa пaднe и пpвиoт cнeг

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а...

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“, денеска треба да почнат завршните...

More Articles Like This