Ако го имате ова растение дома, ќе имате се!

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...
- Advertisement -

Постојат собни растенија што се присутни во речиси секој дом. Но многумина не знаат ни како се викаат, а помалку знаат како тие се чуваат. Спатифилумот е едно такво растение. Постои верување дека ова растение носи среќа на неговата сопственичка.

%d1%81%d0%bf%d0%b0-520x389

Се верува дека токму ова собно растение е одговорно за женската доборбит, па не залудно го нарекуваат и женска среќа.

Ако на немажена девојка ѝ подарите спатифилум, таа во најскоро време ќе го среди својот личен живот. Ако го подарите на омажена жена – во семејството ќе се роди дете.

Зошто токму спатифилумот се смета за женски покровител?

Од дамнина жените почнале да забележуваат дека постоењето на ова убаво растение во куќата, секогаш повлекува со себе добри промени, посебно во љубовните односи. Девојките пронаоѓале момчиња, девојките во врска добивале понуди за брак, а мажените жени живееле среќно во бракот.

Среќата, исто така, доаѓала во куќата кај жените што долго време се обидувале да забременат, па со ова растение во домот тие наскоро добивале вест за принова.

Latest News

Мајката на Пино нeзaдoвoлнa од пpeсудeнaтa кaзнa од 19 години – Eве што бара за Ангела

Мајката на убиениот Пино Секондо, Маја Трпковска, смета дека пресудената затвроска казна од 19 години за соизвршителката Ангела Ѓорѓиевска...

Пред 69 години на Голи Оток пoчинa Панко Брашнаров – Првиот претседател на Заседанието на АСНОМ

На денешен ден во 1951 година на Голи Оток, во таканаречената „болница на работилиштето – мермер“, умрел Панко Брашнаров, македонски национален деец, народен учител,...

Цените pипнaa – Од утре бензините и дизелот со нова повисока цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%, во однос на малопродажните цени на нафтените...

Новата нормалност, нajлоши на Балканот и 2,5 пати пoлoши од светскиот просек по cmpтнос од Koвид 19

Статистиката на „worldmeters.info“ покажува дека Македонија споредено со земјите од регионот има најлоши бројки во однос на заразени и починати. Според податоците за заразени на...

Туризмот во Македонија пoлoш од било кога – Само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод...

More Articles Like This