Ако Мијалков не се вратеше, ќе имавме предвремени избори

Поврзано

Нашето cyдство го среди, па сега и грузиското: Груби се понудил да ја coветува Грузија за реформи во пpaвосудството

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес беше домаќин на грузиската претседателка...

Чистка во СДСМ: Конгрес во недела, ќе се бираат нови членови на Централниот одбори нов заменик-претседател

Претстојниот изборен Конгрес на СДСМ, закажан за 16 мај во недела, ќе се одржи по дититален пат поради ситуацијата...

Нелоски: Пендаровски покажа слабост и немање конкретен став, очигледно дека притиcokoт од Заев е преголем

Пендаровски ја покажа својата слаба позиција и немање на конкретен став, притисокот на Зоран Заев е преголем и...
- Advertisement -

Политичкиот аналитичар, Александар Кржаловски во денешното гостување на Сител рече дека доколку поранештниот прв човек на УБК Сашо Мијалков не се вратеше, тогаш ќе беше сигурно оти коалициски партнери ќе излезеа од Владата и со тоа ќе бевме принудени да одиме на нови предвремени избори.

Во однос на стабилноста на владејчкото мнозинство во Собранието, рече дека СДСМ добила жолт картон од ЛДП.

-Очигледно не е. Со овие сите најави за независно дејствување се дава некаков жолт картон на владејачката партија, во случајов СДСМ и за премиерот да биде во постојан штрек кој еден двајца, први ќе избегаат од коалицијата, иако сите изјавија дека остануваат да ја поддржуваат владата, но прашање е кога ќе биде пресвртниот момент. Со само 62 пратеника во секој момент може да не се издејствува. И така е блокиран генерално Парламентот, и во ваква ситуација, а камо ли со овие најави дека некој од тие пратеници кои го формираат мнозинството можат за еден или за друг Закон да гласаат против, рече Кржаловски.

Рече дека нивото на довербата во Собранието е ниска бидејќи таму веќе три недели не се одржани пленарни седници.

Latest News

(Фото) Пoжap вo кyќa вo Paдишaни, eвaкyиpaнo eднo лицe

Од Пожарната Скопје информира дека денеска избувнал пожар во куќа на улицата „Скоевска“ во скопската населба Радишани. Благодарение на брзата...

More Articles Like This