АКО НЕ ПРЕВЗЕМЕВ КОМАНДА ЌЕ ИМАШЕ ЖРТВИ: Чавков сведочи дека откако ја презел командата се смирила ситуацијата, претходно постоела збунетост!

Поврзано

ЏАБЕ ФРЛЕНИ ПАРИ: Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ниту еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за...

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во...

Како директор на Бирото за јавна безбедност максимално професионално и со интегритет ги извршував работните обврски. 30 години поминав во МВР. Не сум прескокнал ниту едно хиерархиско ниво. Бев министер во најголемата политичка криза. Се пензионирав како директор на БЈБ и завршив како обвинет за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбесноста, рече поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков во воведните зборови на денешното рочиште за насилството во Собранието на 27 април – пренесе порталот МКД.мк

Чавков во судница кажа дека поради збунетост и неодлучност на полициските службеници пред Собранието тој лично презел команда за консолидација, па со неговата проактивност и интервенција нападот на Собранието поминал без ескалации и без жртви, се реагирало навреме и за час и 20 минути ситуацијата била под контрола.

Чавков, како што рече ја донел одлуката за воспоставување републички оперативен штаб и 8 регионални штаба и дека протестите од иницијативата „За заедничка Македонија“ биле мирни за што имало 59 потпишани записници.

„Донесена е наредба на дневна основа да се изготвуваат планови за процена на ризик“, рече Чавков и потенцира дека имал и активна улога.

Чавков додаде дека го предложил Бесир Дехари да раководи со оперативниот штаб поради мнозинството во Собранието што го имала новата коалиција и евентуалното влијание, но министерот го назначил токму него.

„27 април беше ден како и сите претходни денови. 60-ти ден за спроведување на акцијата. По насилниот влез во Собранието, поради неодлучноста, пасивноста и збунетоста на раководителите на терен, лично јас во 19 часот ја презедов командата и телефонски ја координирав консолидацијата на полицијата“, рече Чавков и додаде дека во меѓувреме отишол во штабот во МВР.

Наредбата за примена на физичка сила и други средства за присилба и употреба на експлозивни средства ги дал тој и тоа, како што вели, го има во документите што се приложени како докази.

Пред судот Чавков додаде дека жали за неуспешноста на единиците при влез во Парламентот.

Инаку, обвинителката Вилма Русковска завчера во воведните зборови рече дека ќе докажат оти Чавков бил информиран за сите настани.

Извор
МКД.мк

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести