August 8, 2020, 12:52 pm

АКО ПОВТОРНО НЕ СЕ СЛУЧИ 2001-ТА, НЕ УБЕДУВААТ ДА ЈА ИЗМИСЛИМЕ: Во името на европските интеграции, многу бргу ги заборавивме жртвите од 2001-та

Поврзано

Кapaкамишева: CДC и ce e мoжнo

Ако конститутивната седница на Собранието е завршена, како што велат од СДС, тогаш како Собранието се конституираше без избран...

Стоилковски до Коневски: Полeka комшија треба да ја докажеш kлeвeтaтa

Портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Наум Стоилковски вели дека поранешниот градоначалник на скопската општина Аеродром Ивица Коневски треба да ја...
- Advertisement -

Професорката Билјана Ванковска критички гледа на панаѓурската прослава на Рамковниот Договор. Имено таа вели дека поминаа 17 години од трауматичната 2001, а сега не убедуваат дека ако не се случела ќе требало да ја измислиме. Слабото сеќавање забележа Ванковска, направи мнозина да поверуваат дека војната е корисно средство за развој на државата.

Ванковска истакна дека многу брзо сме ги заборавиле раселените, загинатите и исчезнатите, се во име на мирот и европските интеграции. Таа напомена дека командант на терористичката УЧК нелегално беше избран за претседател на Собраниет, а неговиот колега терорист од Липково и понатаму се заканува со војна доколку Македонија не го промени своето име.

За крај таа заклучи дека ништо добро и корисно не произлегло од Рамковна Македонија, а истото ќе се случи и со Северна. Според Ванковска од овие два договора не вирее ништо, ниту развој, ниту економија, ниту социјална правда, ниту човеков права. Се што овие два договори донеле и ќе донесат е злоупотреба на буџетот, распад на институциите, кршење на човекови права односно самоуништување.

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

More Articles Like This