May 16, 2021, 10:22 am

„Ако сакате пpoблеми, ќе ги добиете“: Лyкашенко оcтро кон Европската Унија поради најновите санkции

Поврзано

- Advertisement -

Доколку Европската унија сака проблеми поради санкциите против Минск, тие ќе ги добијат, рече претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.

„Едноставно ќе кажам за да ме разберете: ако Европејците сакаат проблеми дома поради овие санкции (против Белорусија), тие ќе ги добијат. Нема да кажам ништо повеќе. Времето ќе покаже. Ве прашувам само едно: дајте ми информации за најголемите европски проекти во нашата земја и компаниите што се отворени на територијата на Белорусија. Да ја видиме нивната работа. Главната работа е ништо да не остане без одговор“, рече Лукашенко за време на разговорите со премиерот Роман Головченко.
Како што нагласи шефот на државата, тој секогаш го поставува прашањето, кому му се потребни овие санкции и зошто?

„Слушајте, ние ја штитиме нашата земја. Ние, целата нација, сакаме да живееме во нашата земја. Ние го браниме. И тогаш не удрија по глава со санкции за тоа? Затоа треба да одговараат“, рече претседателот.

Премиерот по средбата со Лукашенко изјави дека одлуките за нови контрасанкции ќе бидат донесени во зависност од ситуацијата. Тој повтори дека санкциите против Минск се спротивни на нормите на меѓународното право.

„За жал, општата девалвација на меѓународниот правен систем доведува до употреба на санкции како инструмент за притисок врз непријатните земји, по правило, со цел влошување на економската состојба во земјата“, потенцира Головченко.

Да потсетиме, претседателските избори во Белорусија се одржаа на 9 август. Централната изборна комисија објави дека на изборите победил Александар Лукашенко. Белоруската опозиција не ги признава тие резултати и смета дека победник е Светлана Тихановска. Ниту Брисел не го смета Лукашенко за легитимен претседател. Протести против изборните резултати траат во Белорусија од 9 август.

После тоа, западните земји, а особено членките на Европската унија, воведоа санкции против голем број белоруски функционери, кои ги обвинија за насилство врз демонстранти и фалсификување на резултатите од претседателските избори. Европската унија објави трипати списоци за санкции за Белорусија: на 2 октомври, 6 ноември и 17 декември минатата година. Тие вклучуваат 88 лица и седум организации. Претседателот Александар Лукашенко е додаден на „црната листа“ во вториот пакет.

Latest News

Дo кoгa миcлaт Спасовски и Заев дa мoлчaт зoштo мy дaлe пoлициcкo oбeзбeдyвaњe нa kpиминaлeцoт Седат Пекер?

До кога мислат Спасовски и Заев да молчат зошто му дале полициско обезбедување на криминалецот Седат Пекер?! Полициско обезбедување...

More Articles Like This