АКО ТРЕБА ЌЕ СЕ УГУШИМЕ, АМА ВЛАДАТА ЌЕ ВРБУВА ЛУЃЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Скопјани се гушат среде лето, Владата парите планирани за заштита на животната средина ги пренамени за референдумот

Поврзано

Делови од повеќе скопски општини утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за утре се планирани технички зафати во електро-системот на Град Скопје и без...

Без вода населбите Козле, Жданец, Трнодол и Нерези

Од јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на улицата „Лесновска“ бб (влезот на Трнодол), со прекинато...

Без вода неколку скопски улици

Без вода денеска ќе останат дел од корисниците од втора зона (околу 50 куќи) на улица „Христо Татарчев“ поради...

Термометрите не се единствените инструменти коишто мерат високи бројки, во летните скопски горештини. Оваа станица во Гази Баба, која го мери квалитетот на воздухот во околината, последниве денови регистрирала загрижувачи податоци, објавува ТЕЛМА.

Штетните ПМ честички, кои се главен проблем на скопјани во зима, овојпат се присутни во воздухот среде лето. И тоа, за неколку пати повеќе од нормалната граница.

Додека мерната станица за мерење на квалитетот на воздухот лоцирана во Гази Баба последниве денови измери десетпати повеќе ПМ10 честички во воздухот – Владата парите планирани за заштита на животната средина ги пренамени за употреба во референдумската кампања.

Како што објавува ТЕЛМА, Жителите се загрижени за тоа каков воздух дишат. Велат, загадениот воздух влијае на нивното здравје, а како виновни ги посочуваат фабриките од околината, прашувајќи – каква функција имаат тие филтри кои се поставени на нив.

Од Министерството за животна средина и просторно планирање ги контролираат сите мерни станици, а ќе ја тестираат исправноста на станицата во Гази Баба која викендов измери 458 микрограми ПМ10 честички на метар кубен, во случај да е дефектна.

-Во врска со измерените концентрации на ПМ10 честички во Гази Баба изминатиов викенд, податоците и самиот инструмент се под понатамошен надзор, со тоа што инструментот ќе се тестира и ако е потребно ќе се сервисира, велат од министерството.

Градските власти во минатото како главен виновник за загадениот воздух го посочуваа начинот на затоплување на домаќинствата.

Актуелно

Комити со реакција за операцијата „Атлантик“: Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум

Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум. Ќе остане запишано дека бевме тука да...

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за СДСМ во ова предизборие. Ова тројство...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Повеќе вести