Активисти два часа го блокираа влезот на Струмица, протест против рудникот за бакар и злато „Иловица Штука“

Поврзано

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Започнува летно сметање на работното време на паркинзите на „Градски паркинг“

Од понеделник 1 јуни 2020 година почнува летното сметање на работното време на сите јавни површини наменети за паркирање...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ЈП „ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“: Утре без вода дел од Автокоманда

Поради изведување водоводен приклучок Ф-150 на ул. „Габреш“ број 6, утре без вода ќе бидат корисниците од улица „Ташко...

СИТУАЦИЈАТА Е „ПОД КОНТРОЛА“: 14 од новозaболeните се од овие скопски општини

Од денешните 14 новозаболени во Скопје, шест се во Бутел, два во Чаир, еден во Карпош, Кисела Вода, Студеничани,...

Со двочасовна блокада на влезот на Струмица, активистите на Здружението „Здрава котлина“ и други еко организации од југоистокот го изразија својот став против изградбата на рудникот за бакар и злато „Иловица Штука“. Активистите побараа Владата да ја одземе концесијата на Еуромакс ресурсис и да се донесат измени во Законот за минерални суровини за да се забрани употреба на цијанид и сулфурна киселина.

Во писмена изјава од Еуромакс ресурсис, рекоа дека ги поддржуваат сите невладини здруженија и активности организирани согласно домашната законска регулатива.

Ја поздравуваме секоја активност која се залага за заштита на животната средина и здравјето на луѓето. Но, според нас тоа не мора да биде на сметка на добросостојбата и просперитетот на локалната заедница. Еуромакс ресурсис не беше контактиран за денешниот настан во Струмица организиран од локални невладини организации и Еуромакс не се залагал за негова промоција или спречување, се вели во писмената информација. – „Еуромакс ресурсис“

Од Здружението Здрава котлина велат дека и понатаму ќе продолжат со активности се додека, како што велат, не се стави Стоп на рудниците на смртта.

извор: TV21

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести