АКТИВИСТОТ НА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА, ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ: Не верувам дека тие осум пратеници од опозицијата гласаа по сопствена волја, од авион се гледа дека станува збор за некоја уцена

Поврзано

Детален преглед – По колку зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Во Скопје со коронавирус од почетокот на пандемијата се заразиле 3208 граѓани, а во моментив се активни 2010. Активни случаи...

Бескомпромисна бopбa пpoтив изборни нeрeгулaрноcти

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска ги посети единиците за внатрешни работи Ѓорче Петров и Чаир, при што...

Здравството кoлaбиpaшe, кoрoнaвиpycот кocи низ Македонија – 173 нoвoзaрaзeни и 15 пoчинaти лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи...

Колумнистот и активист на Шарената револуција, Зоран Јовановски, во гостување во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, го коментираше гласањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за отворање на уставните измени.

-Од авион се гледа дека станува збор за некоја уцена. Не верувам дека тие осум пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ гласаа по сопствена волја, изјави Јовановски.

Тој вели со оглед на бекграундот на пратениците, дека е отворена опцијата тие да гласале под одредена присила.

Тој како активисти на Шарената револуција вели дека се чувствува изневерен поради битката која ја водел како дел од неа, бидејќи не гледа промени во начинот на работа.

Според Јовановски СДСМ била неконструктивна опозиција 10 години, која го иритирала народот, која место со идеја се обидела да го освои народот со критика.

-Со таа неконструктивност и со најголемиот проблем, кадровската мизерија која што ја имаа во нивните редови, не можеа да му се допаднат на народот, изјави Јовановски.

Тој потенцира дека СДСМ дошол на власт на сметка на Шарената револуција, дека луѓе кои сега се на власт, претходно биле луѓе чиј врв во кариерата била партиската функција.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести