January 25, 2021, 7:55 am

АКТИВИСТОТ НА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА, ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ: Не верувам дека тие осум пратеници од опозицијата гласаа по сопствена волја, од авион се гледа дека станува збор за некоја уцена

Поврзано

(Видео) Милошeвcки: 27 април „fаlsе flag“ нaпaд – македонското пaлeњe на Pajхштагот

Кои се луѓето кои се кријат зад 27 април, која е организацијата која стои зад 27 април и кој...

Тешки муабети: 27 април и случувањето околу тој ден

Темата на вечерашната емисија на „Тешки муабети“ е случувањата околу 27 април. Љупчо Палевски: 27 Април е случување кое...

Axмeти: Пpaшањето со Бугapија ќе се peши напpoлет, за 20 години ниту eднaш не ce paзочарав од EУ и HAТО

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека оваа пролет, ќе се излезе од ќор-сокакот и проблемот со Бугарија ќе...
- Advertisement -

Колумнистот и активист на Шарената револуција, Зоран Јовановски, во гостување во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија, го коментираше гласањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за отворање на уставните измени.

-Од авион се гледа дека станува збор за некоја уцена. Не верувам дека тие осум пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ гласаа по сопствена волја, изјави Јовановски.

Тој вели со оглед на бекграундот на пратениците, дека е отворена опцијата тие да гласале под одредена присила.

Тој како активисти на Шарената револуција вели дека се чувствува изневерен поради битката која ја водел како дел од неа, бидејќи не гледа промени во начинот на работа.

Според Јовановски СДСМ била неконструктивна опозиција 10 години, која го иритирала народот, која место со идеја се обидела да го освои народот со критика.

-Со таа неконструктивност и со најголемиот проблем, кадровската мизерија која што ја имаа во нивните редови, не можеа да му се допаднат на народот, изјави Јовановски.

Тој потенцира дека СДСМ дошол на власт на сметка на Шарената револуција, дека луѓе кои сега се на власт, претходно биле луѓе чиј врв во кариерата била партиската функција.

Latest News

Дневен xopockoп за понеделник (25. јануари 2021)

ОВЕН Работа: Ве интересира друга работа. Пробувате преку фамилијарни врски да најдете нова работа. Љубов: Брачниот однос е стабилен, без оглед...

More Articles Like This