АЛБАНИЈА ЗАПОЧНА СО ОБНОВА НА ЦРКВИТЕ: Во Албанија започна обнова и реставрација на православните цркви!

Поврзано

ПЕТОК ПРЕД ДУХОВДЕН: Oва се обичаите што треба да ги испочитувате

Духовден е еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува уште и Педесетница и е еден од најрадосните и...

СВЕТИ МИХАИЛ, ЕПИСКОП СИНАДСКИ: Овој свет и мудар јеpаpх од детството се посвети себеси на служба на Бога

Овој свет и мудар јерарх од детството се посвети себеси на служба на Бога. Се подвизуваше заедно со Свети...

ДЕНЕСКА Е СВ. МAЧEНИК ВАСИЛИСК: Беше зaтвоpeн и ставен на мaки заедно со уште двајца христијани, Евтропиј и Клеоник

Овој Василиск му беше роднина на свети Теодор Тирон. Како христијанин беше затворен и ставен на маки заедно со...

Владата на Албанија и Албанската православна црвка почнаа да обновуваат поединечни објекти од византискиот период на југот на земјата, пренесува Ројтерс

Истовремено, експертите споменуваат дека голем број на стари албански православни црвки и уметнички дела во нив се руинирани, бидејќи тие објекти со децении се запуштени. Голем број на цркви се наоѓаат на живописни локации, а состојбата во која се наоѓаат ја отсликува политичката ситуација во Албанија за време на средниот век, наведува британската новинска агенција.

Црквата на свети Анастасиј од поствизатнискиот период во Лешница е пример на една таква црква во која се започнати работи на обнова на фреските и крововите, додека јужниот дел на црквата е паднат.

Црквата во Лешница е украсена со фигури на светци со златни ореоли и библиски сцени во темно сина и црвена боја. Се верува дека црквата е изградена во 1797. година, но на основа на фреските се претпоставува дека е и постара.

Јорго Шека за Ројтерс изјавува дека се грижел за црквата во периодот кога во Албанија, како што наведува британската новинска агенција, тврдокорниот сталинист Енвер Хоџа, но од тогаш е занемарена.

Повеќе од 60% ОД Албанците се од муслиманска вероисповест, останатите се главно христијани.

Актуелно

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово 26 - Дебар 1 - Штип 15 -...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

Повеќе вести