Албанија: Не може да има стaбилна и долгорочна регионална соработка доколку Србија и БиХ не го признaaт Косово

Поврзано

Минералното богатство на Србија вреди 200 милијарди долари

Министерката Зорана Михајловиќ рече дека вредноста на минералното богатство на Србија е повеќе од 200 милијарди долари. Таа исто...

Гренел обвинyвa: Курти е антиaмериканец, Бајден треба да стави крај на тоа

Поранешниот пратеник за дијалог од администрацијата на Доналд Трамп, Ричард Гренел изјави дека лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти,...

3a дa ce o6eдинaт Косово и Албанија тpeбa дa ce пpoмeни коcoвcкиoт Устав

Лидерот на движењето Самоопределување Албин Курти денеска изјави дека обединувањето на Косово со Албанија не го дозволува уставот на...
- Advertisement -

Овластениот албански министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, на денешниот виртуелен состанок со колегите, во рамки на Берлинскиот процес, побарал од министрите за надворешни работи на Србија и на Босна и Херцеговина да го признaат Косово.

Оценува дека не може да има стабилна и долгорочна регионална соработка без инклузивен пристап, еднаков третман и заемно признавање.

-Во оваа смисла, признавањето на Косово е многу важен чекор, не само во процесот на економски развој и меѓуетничкото помирување во западен Балкан, туку и во зголемувањето на вкупниот регионален капацитет за побрзо членство во Европската унија,напиша Цакај на Фејсбук.

Исто така, Цакај повикал за што побрза визна либерализација за косовските граѓани, имајќи го „во предвид исполнувањето на сите потребни технички услови“.

-Секое одложување на овој процес ќе биде на штeта на довербата на одлучувачките способности на Европската унија во западен Балкан, констатира Цакај,кој по потекло е од Косово

Latest News

(Видео) Со официјалниот молк Заев и Пендаровски не се ништо повеќе од полтрони и соработници на Радев во понижyвањето на Македонија

Како поинаку да се нарече државна политиката која што премолчува закани и изјави од соседна држава, изјави и закани...

More Articles Like This