АЛБАНСКАТА ОПОЗИЦИЈА СО ЕКСТРЕМНИ ЧЕКОРИ: Опозициската Демократска партија најави откажување од пратеничките мандати!

Поврзано

Опозицијата се обидува да прeдизвика граѓанска вojна во Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин објави соопштение во кое ги коментира вчерашните пpoтести во Белград. Според него, за сето...

(Фото) Хаocот продолжува: Дeмонстрантите пред Националното собрание, блокиран сообраќајот во центарот на градот

По вчерашните протести поради најавата за евентуално повторно воведување на полицискиот час во Белград и демонстрациите што ескалираа пред...

(Видео) Белград под полициска опсада: Властите се подготвуваат за масовни протести

По пpoтестот на граѓаните што избувна на улиците во Белград во вторникот вечерта поради најавата дека повторно ќе биде...

Албанската опозициска Демократска партија одлучи да преземе екстремен чекор кој води кон длабока институционална криза, со откажување на пратеничките мандати.

Во изјавата за медиумите, демократскиот лидер Љуљзим Баша изјави дека пред парламентарната група предложил да се откажат од мандатите,во услови, во кои,според него, Парламентот е во рацете на криминалот.

„Одлучив да и предложам на парламентарната група и на највисоките партиски форуми да се откажеме од пратеничките мандати, за поддршка на целта и аспирацијата што вие вчера видовте дека е национална, европска и незапирлива: Одбрана на демократијата и владеењето на правото. Преодна влада и слободни и фер избори. Парламент на народот, а не на криминалот,изјави Баша.

Баша рече дека ја прочитал пораката што произлегла од протестите на граѓаните и додаде дека „вака не може да се продолжи“.

„Времето на зборови заврши. Ние нема да продолжиме да бидеме фасада на парламентот што произлегува од избори диктирани од организиран криминал. Вашата поддршка, посведочи вчера, доби форма на референдум за политичкото решение што го нуди опозицијата, порача Баша.

Најавата за напуштање на мандатите Баша ја соопшти по средбата со лидерката на Социјалистичкото движење за интеграција, трета по големина партија во Албанија, Моника Круемади, која на Фејсбук потврди дека одлуката за откажување од пратеничките мандати е заедничка.

Таа напиша дека премиерот Еди Рама „сеуште ништо не видел“, додавајќи дека битката на опозицијата против „шефот на владата и криминалните банди кои го тероризраат животот на Албанците“ продолжува.

Опозицијата најави нов протест в четврток.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести