АЛБАНСКАТА ОПОЗИЦИЈА ЌЕ ГО РУШИ ЕДИ РАМА: Закажани пpoтести пpoтив власта на 16ти февруари!

Поврзано

(Видео) ИМА И ЖPTВИ: Силно невреме ја зафати Грција

Силно нeвреме зафати неколку грчки региони, проследено со грмотевици, молњи и обилни врнежи од дожд. Невремето одзеде и најмалку...

ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ БРОЈ НА ЗAБОЛЕHИ: Македонските туристи нeпожелни во Црна Гора

Црногорскиот државен врв најавува дека ќе ги зAсилува радикалните мерки против Србија. За денеска беше најавено дека ќе се...

(Фото) СНЕГ НА ПРАГОТ НА ЛЕТОТО: Србија денес со снежна покривка

Прогнозата на српските метеоролози за денес била дека во повисоките планински предел е можен снег, а истата и се...

По одлуката на здружената опозиција за масовен антивладин протест на 16 февруари, лидерката на Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, ги повика абанските граѓани да се придружат на протестите, затоа што, како што рече „национална мисија е заминувањето на премиерот Еди Рама“.

-Заминувањето на овој човек е национална мисија, бидејќи секој ден се повеќе и повеќе овој човек не само што ја ограбува Албанија, не само што ги ограбува сиромашните, не само што ја уништува Албанија, туку овој човек се повеќе го уништува своето семејство, своите луѓе, бидејќи тој не сфаќа дека тргнал по патот од кој нема враќање. Кога криминалот ќе ти удри во глава, повеќе нема да те пушти. Затоа, Еди Рама треба да замине за да ја спаси Албанија и Албанците еден час порано,- изјави Круемади.

Сега, посочи таа, имаме еден датум а тоа е 16 февруари, ден кој го означува почетокот на протестите на опозицијата.

-Но, за волја на вистината, протестот на Албанците дури и не започнува и не завршува на 16-ти февруари. Протестот на Албанците започна со протест на жителите чии домови власта сака да ги урне заради изградбата на новата голема обиколнца во Тирана, кои ја открија шемата како владата ги краде Албанците. Имаме студентски протести веќе педесеттина дена кои отворено и без каква била организација, се солидаризираа едни со други против грабежот, девалвацијата и незантересираноста на оваа влада, која секогаш беше незантересирана за своите граѓани, обвини Круемади.

Правејќи споредба со масовните протести во 90-те годни од минатиот век таа рече дека има мала разлика.Тогаш,рече, урнавме една биста(на Енвер Хоџа во Тирана) и еден систем, а сега во 2019 година „ќе урнеме една клика, многу повеќе инкриминиран и далеку полош систем од оној што го поминавме“.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести