АЛБАНСКИОТ ЌЕ ВАЖИ НА ТЕРИТОРИЈА НА ЦЕЛА ДРЖАВА: Сите табли ќе бидат испишани на три јазици – Македонски, Англиски и Албански!

Поврзано

Мицкоски од Бутел: Ќе покажеме дека можело да се работи чесно и честито и дека Македонија може да биде една од најдобрите држави на...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при денешното свое обраќање пред граѓаните во Бутел се заблагодари за се што граѓаните изминатите години...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја исправи свитканата кичма во меѓународните односи и килавата дипломатија, тоа го ветуваме во проектот „Обнова“

Со Бугарската декларација јавно се стравува дека може да има неповолни измени во преговарачката рамка, дури и таа е...

Цело СДСМ вклучено во случајот „Рекет“, Заев, Шилегов, Шекеринска, Мила……

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, неговата сопруга Зорица, неговиот брат Вице и неговиот татко Трајче, се предложени за сведоци...

Портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски денеска на прес конференција одговарајќи на новинарско прашање, призна дека законот за употреба на јазиците или поточно законот за двојазичност, важи за целата територија на Република Македонија.

На новинарското прашање поставено дали сите гранични премини ќе бидат напишани на албанскиот јазик, бидејќи албанскиот јазик е на ниво на целата држава, Бошњаковски одговори:

Да, во право сте дека албанскиот јазик е на територија на цела држава, меѓутоа во рамките на законот за употреба на јазиците има специфичен член доколку не грешам мислам дека е член 16 кое што го утврдува исклучиво ова за граничните премини и таму е утврдено дека само граничните премини во кои што над 20 проценти имаме во случајов албански наши граѓани, само тие гранични премини ќе бидат и на албански и на македонски, во случајот тројазично на англиски.

Ова го потврдува фактот дека албанскиот јазик е официјален јазик на целата територија на Република Македонија, покрај македонскиот јазик иако СДСМ и Зоран Заев претходно негираа.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести