АЛБАНЦИТЕ БЕСНИ: Уште една држава го повлече признавањето на Косово

Поврзано

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од...

ЗАРАБОТУВААТ И ДО 10.000 ЕВРА МЕСЕЧНО: Вип пpocтитyткитe имаат 5 до 6 муштерии дневно

Српската старлета Тијана Максимовиќ, попозната како Тијана Ајфон беше уапсена во полициска акција поради проституција, додека илегално во чамец...

Продолжува да опаѓа бројот на држави кои го признаваат косово. Денес тоа е направено од страна на Соломонските Острови, суверена држава во Океанија која испратила нота за повлекување на признавањето на Косово“ известува КТВ, пренесува ,,КосСев“ .
Известувањето за повлекување го примила амбасадата на Косово во Канбера Австралија. КТВ тврди дека го поседува овој документ или оваа дипломатска нота.
https://twitter.com/gezimvisoka/status/1069302234117230592?

„Во известувањето од канцеларијата на Соломонските острови во Австралија, се наведува дека МНР на оваа земја го доставува известувањето за да се проследи односно дека тоа е Одлука за повлекување на признавањето на Косово“, наведува КТВ.
Во дипломатската нота или известување пишува:

„Министерството за надворешни работи и трговија на Соломонските острови има чест да го извести Министерството за надворешни работи на Косово дека по внимателно следење на текот на преговорите помеѓу Белгрд и Приштина за конечниот статус на Косово и имајчи ја предвид резолуцијата на СБ ОН 1244, Влдата на Соломонските острови одлучи да го повлече признавањето на Косово како независна и суверена земја. Оваа одлука која Соломонските острови останува во сила се додека не се завршат преговорите со посредство на ЕУ“ се наведува во документот.

Но, министерството за надворешни работи негира дека добило таков официјален документ.
,, До сега не сме добиле таков документ по однос на ова прашање. Сметаме дека ова е продолжување на серијалите на српската пропаганда“, за КТВ наведува директорот за комуникации во МНР Косово Сами Кастрати.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести