January 24, 2021, 11:17 am

Александар Николоски: Бугарија го искористи неспособниот Заев

Поврзано

СДСМ и Заев единствено ги бранат бугарските интереси

Тешко на Македонија ако дојде време сега СДСМ и Заев да ги бранат националните интереси, кога продадоа се. СДСМ и...

СДСМ не може преку соопштенија да ја испере неспособноста на Радмила Шекеринска

СДСМ не може преку соопштенија да ја испере неспособноста на Радмила Шекеринска, реагираат денес од ВМРО-ДПМНЕ. Во прилог интегрален текст...

Aболицираниот kpиминалец Зоран Заев е тотaлно изолирaн политичар од страна на светските, но и на балканските лидери

Аболицираниот криминалец Зоран Заев е тотално изолиран политичар од страна на светските, но и од страна на Балканските лидери....
- Advertisement -

Секогаш кога се на власт, Македонија трпи катастрофални последици. Од 90-тите години за без пари си ги земаа фабриките и сега глумат тајкуни, и олигарси. Дел од нив беа толку неспособни во менаџирањето што и понатаму не знаеа што да прават со украдените пари и голем дел пропаднаа.

Овие факти докажуваат дека се однесуваат душмански кон државните пари и средства. Последен пример ќе го наведам е со Буџетот кој влезе во собраниска расправа каде на едно место имаат предвидено имаат 20 милиони евра дополнително за партиски вработувања во јавната администрација и државните претпријатија и со тоа зголемување на јавната администрација, додека не предвидуваат пари за нови амбулантни возила, за формирање ковид центри, за средства за медицинскиот персонал, и дури и тоа не било доволно туку предвидуваат плус 22 милиони евра за ситни набавки – тонери, хартија и други средства во администрацијата – сосема небитни нешта во сегашната кризна состојба, а да не се трошат на средства за справувавње со Ковид-19 во земјава – истакна Александар Николоски во своето гостување во емисијата Што не е јасно.

Суровата вистина за Македонија за жал сиромашните слоеви на населението се најголемите жртви покрај оние кои за жал го загубиле животот. Кризата најмногу ги удира најсиромашните во Македонија. Ова е тажната вистина и го кажувам најдиректно. Скоро и да нема добри услови во државните болници. Тие што немаат пари за приватно, тие се оставени на милост и немилост во државните клиники. Тоа е она што најмногу ме боли со корона кризата, преку 90 % од најсиромашните се жртви, а власта и државата не е во состојба да одржат еднаков пристап на граѓаните до соодветна терапија и третман на заболените. При тоа би сакал да им честитам на медицинскиот персонал од највисоко до најниско ниво и истовремено жалам што немаат услови и власта не им обезбедува услови за да се справат со пандемијата.
Затоа наместо да се сликаат истите како Филипче, Заев и најодговорните треба итно да си поднесат оставки.

По однос на надворешната политика го прашав и се уште го прашувам Зоран Заев јавно, кога последен пат бил во официјална билатерална посета на земја членка на Унијата и дали бил на средба со премиерот на Франција, Полска и да не ги бројам. Еве повторно сам ќе кажам – Последен пат Зораан Заев бил во официјална посета во 2018 година пред да се објави рекет, и како што излезе таа афера во јавноста, официјални лица престанаа да се гледаат со него. Тие нема да си дозволат да се сликаат и да бидат видени со лица кои се сомничат и се наоѓаат на врвот на пирамидална корупција и рекетарство.

И не само Бугарија туку и корупцијата е причина што Македонија нема да влезе во Европската Унија.

Бугарија едноставно го искористи Заев и неговите слабости. По преземањето на власта се тргна со некаков план 3-6-9 кон план не зависи од Бугарија или Корона и што и да е. Па откако не добија датум за преговори повторно стасаа забелешките од земјите членки на Европската унија, и од трите точки за борба против корупција и криминалот, реформирана администрација повторно стаса уште еден недобиен датум како последица од аферата Рекет.

Мизеријата на неспособноста е што еве на пример ќе го објаснам најпросто – Бугарија ги нотирала и забележала слабостите на владата на Заев и по третиот пат нотирање на истите и не добивање датум за почеток на преговори, си рекле дека може и нашите барања да поминат и така им поминаа како забелешки кои се најдоа како услов за вето на Бугарија кон Македонија, вели во разговорот Николовски.

Latest News

СДСМ и Заев единствено ги бранат бугарските интереси

Тешко на Македонија ако дојде време сега СДСМ и Заев да ги бранат националните интереси, кога продадоа се. СДСМ и...

More Articles Like This