Алергија на студ – што треба да направите

  • November 20, 2018
  • Коментари

До пред неколку години, медицината не признавала алергија на ладно: нема алергени – нема болест. Денес, овој феномен е чест и лесно објаснет: ладното време влијае на елиминацијата на хистамин, што предизвикува црвенило на кожата, чешање, оток, перутање, а понекогаш и главоболки. Сепак, главната причина за алергија на студ се уште се смета за нарушен имунитет. Тест за алергија: Ставете парче мраз на лактот и држете неколку минути. Ако се појават пликови кои чешаат, може да се претпостави дека имате алергија на студ.

СИМПТОМИ: Црвен осип, чешање, отоци на отворени делови на кожата, усните и јазикот, тешкотии при дишењето…

Што да сторите? Преку зимниот период од годината носите облека направена од природни ткаенини, ставајте ракавици на вашите раце, го бришете го лицето и носот со марамици. Ставајте масен крем на лицето и рацете пред секое излегување од дома и пијте топол чај.
Преку зима држете хипоалергенска диета: од исхраната исфрелете риба, морска храна, јајца, цитрус, печурки, мед, чоколадо, кафе, какао, ореви, пушена и конзервирана храна, алкохол. Ограничете го млекото, колачите, тестенините и шеќерот.

Претходно «
Следно »