АЛИЈАНСАТА НА АЛБАНЦИТЕ БАРА ОСТАВКА ОД ФИЛИПЧЕ: Морален чин кон населението кое добива најлоши здравствени услуги во регионот

Поврзано

(ФОТО) ПOPAЗИТЕЛНA СТАТИСТИКА ЗА МАКЕДОНИЈА: Се наоѓаме на врвот на табелата за пoчинaти и зaрaзeни од кoрoнaвиpyc

Македонија останува на врвот на црните статистики. По број на заразени лица со коронавирус на еден милион жители, Македонија...

БУГАРИТЕ ПРОЛУПАА: Покрај македонскиот јазик, БАН тврди дека и српскиот произлегол од бугарскиот

Бугарската академија на науките (БАН) во фамозната книга „За официјалниот јазик на Република Македонија“ не го присвојува само македонскиот...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

Користејќи ја маглата околу проблемот со името на земјата и договорот со Грција, Министерот за здравство Венко Филипче продолжува со истата песна објавувајќи тендери со правилата од минатото, овој пат во износ од не помалку од 35 милиони евра.
Овој скандалозен тендер кој произлегува од проектот за централизирање на биохемиски лаборатории на централно ниво е многу сомнителен бидејќи победничката компанија ќе има монопол на целиот бизнис на биохемиски апарати и реагенси за период од три години.
За да биде сè уште по сомнително и скандалозно е фактот дека тендерот за кој станува збор е така составен за да победник биде една сомнителна компанија која постои не повеќе од четири месеци, а е раководена од страна на млади и неискусни луѓе во оваа област, но исто така и во областа на здравството во целина.
Комисијата за здравство на Алијанса за Албанците бараше овој проект да се прекине веднаш и предложи првенствено формирање на експертски групи кои ќе ги регистрираат постоечките апарати, фреквенцијата и обемот на работа на секоја биохемиска лабораторија, бројот на населението кои ги покрива, бројот и квалификациите на вработените во оваа област.
Врз основа на бројните неправилности во овој тендер но и на другите скандали од почетокот на мандатот, Алијансата за Албанците БАРА ОСТАВКА ОД МИНИСТЕРОТ ЗА ЗДРАВСТВО, како морален чин кон населението кое добива најлоши здравствени услуги во регионот.

Актуелно

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Повеќе вести