Алијанса: 3aeв ја излaжa и БЕСА

Поврзано

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...
- Advertisement -

Покрај континуираните измами кон граѓаните, Зоран Заев го лаже и Движењето Беса, како партнер на коалицијата „Можеме“, се вели во соопштението на Алијанса за Албанците.

„Новиот закон за лични карти и патни исправи, според последните изјави на премиерот Заев, нема да вклучува графа за етничка припадност. Неговото било целосно техничко и ќе мора да чекаме „тендер“ за нов оператор на биометриски документи! Од кога правото за утврдување на етничка припадност треба да помине на „Тендер“? Каде заглави вашиот заеднички договор и ветување во изборната кампања на коалицијата „МОЖЕМЕ“ кон Албанците, или ова беше следната двојна измама од страна на СДСМ-БЕСА? До кога секое право на Албанците ќе треба да поминува низ вашите тендери, заради финансиска корист?

Што се однесува до вашиот коалиционен партнер, Движењето Беса, ги прашуваме која е причината што тие и понатаму се во Владата, кога единственото залагање и оправдување за коалиција под чадорот „МОЖЕМЕ“, беше воведувањето на графата за етничката припадност во личните документи . Затоа, како Алијанса за Албанците, бараме одговорност и отчетност за секој ваш неуспех и измама пред граѓаните “, се вели во соопштението.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This