January 24, 2021, 9:48 am

Алијанска-Алтернатива peволтирани бидејќи Бучковски му е шеф на Османи

Поврзано

Пендаровски барем еднаш нека излезе од сенката на Заев и нека одбиe да го потпише штeтниот закон за попис

Пропaднат и фaлсификуван попис ќе значи залуден трошок за граѓаните и одговорност за Зоран Заев, затоа е потребно повлекување...

Aрсовски до Филипче: “Heмa дa ce извинaм, пpaтивтe ли дeмaнт дo Брнабиќ?”

Немам намера да се извинам, дали побараа извинување и од српската премиерка Ана Брнабиќ, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче...

Дoдeкa гpaѓaнитe нe мoжaт да вpзaт кpaј co кpaј, зa влaдинитe фyнкциoнepи минимaлнaтa плaтa изнecyвa 60 илјади денари

Нема зима за владините функционери, додека граѓаните живеат со по две евра на ден и едвај врзуваат крај со...
- Advertisement -

Опозицијата смета дека назначувањето на Бучковски за специјален претставник на Владата за спорот со Бугарија ја „закопува“ довербата во извршната власт, во министерот за надворешни работи и вицепремиерот за европски прашања, кои, според опозицијата, досега не успеале да најдат решение. Според коалицијата Алијанса -Алтернатива, дискредитацијата на албанските функционери е веќе добро позната појава во земјата.

На Бујар Османи му е назначен за шеф Владо Бучковски, кој ќе ги има главните надлежности да ги води преговорите со бугарската страна. Паѓаат сите предупредувања, пофалби на раководството на ДУИ дека Бујар Османи е важен фактор во одржување на разговорите со бугарската страна. Ова не се случува само сега. Постојано кога имало слични и отворени меѓусоседски прашања, како во случајот на Грција, албанските претставници за жал имале епизодна улога и повеќе биле донесени како непоканети гости за едно прашање за кој  никој не ги прашува и немаат тежина во преговорите, вели Сурија Рашиди, Алијанса – Алтернатива.

Latest News

Рускиот вицепремиер тврди дека ковид пасошите нема да има

Воведувањето единствен меѓународен сертификат за вакцинација против вирусот корона за патување во други земји е малку веројатно, бидејќи е...

More Articles Like This