АЛИ АХМЕТИ НЕ ПОПУШТА: Ако нема закон за јазици, ќе нема ни Влада!

Поврзано

Помалку од два часа до затварањето на гласачките кутии

Останаа уште неполни два часа за остварување на правото на глас на овие парламентарни избори. За разлика од сите...

Во штипскиот регион најголема излезност има во Пробиштип

Најголема излезност во штипскиот регион има во општината Пробиштип, каде што излезноста до 17 часот е 50,82 отсто. Претседателот...

Драма во Аеродром, жена направила хаос бидејќи не ѝ дале да гласа со маска со партиски симбол

На гласачко место бр.2695 во ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ во Аеродром околу 13.15 часот претседателот на избирачкиот одбор побарал интервенција...
- Advertisement -

Недоразбирањата меѓу владините партнери ДУИ и СДСМ со секој поминат ден само се продлабочуваат. Владини извори брифираат дека партијата на Али Ахмети и натаму не попушта и законот за употреба на јазиците го смета за завршена работа. Од друга страна, социјалдемократите бараат време преку дијалог да се обидат да се договорат со ВМРО-ДПМНЕ која, пак, останува цврсто на ставот дека не ги повлекува 35. илјади амандмани, пишува Независен весник.

Али Ахмети и неговата партија го предупредија премиерот Зоран Заев дека без договор за закон за албанскиот јазик ќе нема ни владина коалиција ни Влада. Иако се очекуваше, сепак извори блиски до ДУИ тврдат дека нивниот лидер Али Ахмети нема намера да седне на маса со премиерот Зоран Заев и да разговара на тема закон за јазици бидејќи истиот го сметаат за веќе завршена работа. Од ДУИ му порачаа на Заев наместо со Ахмети, да се сретне со Христијан Мицковски и да поразговараат околу амандманите на ВМРО-ДПМНЕ.

„Законот за јазиците е затворено прашање за ДУИ уште при формирањето на Владата. Овој закон е столб на владината коалиција. Законот ќе биде донесен многу скоро, со поддршка од СДСМ, и тоа во форма како што веќе е изгласан во Собранието, бидејќи таков е договорен со партијата на Заев при формирањето на Владата. Нема промена на нашите позиции, односно ќе нема амандманска расправа за законот“, изјави висок функционер на ДУИ. Истиот извор негира дека овој закон е кочница за работата на парламентот и дека вистинскиот виновник кој го кочи гласањето на клучните реформи што бараат најмалку 80 отсто гласови треба да се бара во редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Дека има внатрекоалициска криза меѓу СДСМ и ДУИ покажуваат и последните изјави на спикерот на Собранието, Талат Џафери, и контраизјавата на премиерот Заев. Џафери тврдеше дека поради двоумењето на неколку пратеници на социјалдемократите дали да гласаат за тој закон или не, бил принуден да ја одложи седницата на неопределено време, на што, пак, му реплицираше Заев со тврдење дека сите пратеници од неговата партија се спремни да го гласаат законот за јазиците.

Но дали Демократската унија на Албанците е во право што и натаму инсистира законот за јазици да биде донесен сега? Еден дел од политичките аналитичари за „Независен“ се согласуваат дека евроатлантскиот процес, но и самите граѓани се заложници на политичките партии и нивните лидери.

Аналитичарот Ќенан Алиу, освен што го критикува политичкото дејствување на ДУИ, предвидува дека проблемот со законот за јазиците ќе биде решен по одржувањето на предвремените парламентарни избори кои, според него, ќе се одржат заедно со претседателските избори идната година.

„Факт е дека граѓаните на Македонија и евроатлантскиот процес се заложници на политичките партии, поточно на политичкиот естаблишмент, кој е навлезен длабоко во криминалот и корупцијата. Кога сме кај законот за јазиците, очигледно е дека оваа ситуација покажа дека нешто не функционира меѓу коалициските партнери. Ова не е заради текстот кој веќе е изгласан, туку заради начинот на кој треба да се дејствува откако претседателот Ѓорѓе Иванов одби да стави свој потпис, а ВМРО поднесе илјадници амандмани. ДУИ не е во позиција да биде тврдоглава бидејќи таа самата е виновна за донесувањето на членот 173 од Деловникот за работа на Собранието кој овозможува за текст на закон кој е одбиен од претседателот да се поднесуваат амандмани. За жал, политичките партии не го гледаат интересот на граѓаните, туку партискиот интерес и поради оваа функционираат како криминални организации. Мое мислење е дека законот за јазиците ќе биде актуелен до новите предвремени парламентарни избори, без разлика кога ќе се одржат тие. И да не заборавиме дека ова што се случува е во синхронизација меѓу СДСМ и ВМРО, додека на ДУИ ѝ одговара помалку врева за законот, односно повеќе молк. ДУИ поради притисокот од меѓународниот фактор не може да ја напушти коалицијата, но нејзината тврдоглавост може да доведе до нова проширена коалиција со ВМРО-ДПМНЕ и другите албански партии. Оваа ситуација ќе продолжи до новите парламентарни избори кои следната година ќе се одржат во пакет со претседателските“, изјави Алиу.

Сопственикот на весникот „Лајм“, Фејзи Хајдари, има слично мислење. Според него, сите политички инциденти и кризи низ кои поминале Македонија и граѓаните во изминатиот период се вештачки креирани од политичките партии.

„Партиите на вештачки начин ги зголемуваат етничките тензии со цел да го одвлечат вниманието на народот од вистинските проблеми. Законот за употреба на јазиците (а не на албанскиот јазик, како што тврдат од ДУИ) заедно со измените можеле да бидат изгласани многу порано. Причината зошто ова се одолговлекува веќе ја знаат и врапците. Оваа стратегија што во Македонија е промовирана од страна на Ахмети и Груевски (или меѓу Муса Џафери и Мијалков) се покажа како многу неквалитетна и лоша. Накратко кажано, мислам дека не е време да се играат вакви игри сега. Решавањето на спорот за името, освен што треба да биде приоритет за Македонија, треба да биде приоритет и за целиот регион бидејќи ќе рефлектира стабилност кон сите регионални земји. ДУИ десет години ѝ помагаше на ВМРО-ДПМНЕ, но зачудувачки е што дури и денес, иако е во влада со СДСМ, таа и натаму ѝ помага на ВМРО и изгледа сѐ уште трае нивната ‘венчавка’. Ако навистина ДУИ сакаше да го официјализира албанскиот јазик, тоа ќе го направеше во 2002 година“, оцени Хајдари.

Сега се чека да измине дадената недела од страна на спикерот Џафери и да се смират страстите на политичките партии, за да се отвори можност да се седне на маса и да се најде заеднички јазик за законот за јазиците, за потоа да се откочи работата на Собранието и да се изгласаат другите закони потребни за реформите.

11 КОМЕНТАРИ

Latest News

ОБСЕ нема да ги набљудува претседателските избори во Белорусија

ОБСЕ соопштија денеска дека нема да испратат набљудувачи во Белорусија следниот месец поради тоа што не е испратена навреме...

Помалку од два часа до затварањето на гласачките кутии

Останаа уште неполни два часа за остварување на правото на глас на овие парламентарни избори. За разлика од сите досегашни избори денеска Македонија гласа...

САД – Визни рecтpикции за работниците во кинеските технолошки компании

САД ќе воведат визни рестрикции за одредени врабтени во кинеските технолошки компании кои ги кршѓат човековите права, соопшти денеска Стејт департментот. Визните рестрикции ќе се...

Во штипскиот регион најголема излезност има во Пробиштип

Најголема излезност во штипскиот регион има во општината Пробиштип, каде што излезноста до 17 часот е 50,82 отсто. Претседателот на Општинската изборна комисија во...

Драма во Аеродром, жена направила хаос бидејќи не ѝ дале да гласа со маска со партиски симбол

На гласачко место бр.2695 во ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ во Аеродром околу 13.15 часот претседателот на избирачкиот одбор побарал интервенција бидејќи лице влегло на гласање...

More Articles Like This