August 13, 2020, 6:56 pm

АЛИ АХМЕТИ СЕ ПЛАШИ ОД ПОРАЗ ОД СЕЛА:Бега од настап и бара заеднички кандидат со било кого

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв...

Нина Ангеловска да кaжe кoгa ги пoвлeклa пapитe од Еypocтaндаpд бaнкa

ВМРО-ДПМНЕ јавно ја повикува министерката за финансии Нина Ангеловска да го објави точниот датум на кој ги вади парите,...

Македонија со Зaeв тoнe ceкoј дeн во ceкоj пoглeд, нaд 12.000 зaрaзeни и пpoпaднaтa бaнкa

Македонија тоне со Зоран Заев секој ден во секој поглед. Бројот на заразени од корона надмина 12 илјади лица,...
- Advertisement -

Албанските политички партии и понатаму немаат конкретен одговор за повикот на премиерот Зоран Заев за заеднички консензуален кандидат. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вчера изјави дека двете партии ќе се обидат да најдат начин за заеднички кандидат со СДСМ.

Другиот партнер во Владата, БЕСА на Африм Гаши одлука се очекува да се донесе во партиските органи.

Движење Беса, крило на Африм Гаши:

Ги разгледуваме сите можности за учество на претседателските избори и партиските органи ќе ја донесат најприфатливата одлука за нашите структури.“

Без децидна одлука се и албанските опозициски партии. Од Алијансата за Албанците велат дека ја чекаат одлуката на раководството.

Алијанса за Албанците:

Разгледувавме неколку опции. На следниот состанок на раководството сигурно ќе се дефинира ставот.“

Од БЕСА на Билаљ Касами истакнуваат дека не добиле конкретна покана од премиерот Заев. Ја чекаат одлуката на Алијансата за заеднички кандидат.

Движењето БЕСА, крило на Биљал Касами:

Не добивме покана од премиерот за ова прашање. Фокусирани сме на зајакнување на албанскиот глас до максимум и работиме во таа насока. Немаме разговори со Алијансата за Албанците. Од последната комуникација останува да одржат состанок со раководството и да нè информираат дали се подготвени за разговор.“

Од СДСМ и денеска немаа одговор за предвремените парламентарни избори, за кои ВМРО-ДПМНЕ инсистира. Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, настојува граѓаните да излезат и на предвремени парламентарни избори за, како што вели, да се запре осиромашувањето на земјата и погрешните политики на власта предводена од СДСМ.

Откако претседателот на Собранието во петокот ги распиша претседателските избори, до 21 март партиите ќе треба да ги достават своите кандидати до ДИК. Првиот круг ќе се одржи на 21 април, додека евентуалниот втор – на 5 мај.

0

Latest News

Македонија ќе чека вакцина од СЗО, Шпанија веќе набави од руската вaкцина

Првата вакцина во светот прoтив коpoнарниот вирус Спутник V, како и други руски препарати за бopба прoтив пaндемијата, ќе...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска...

Над 100.000 граѓани останаа бeз плата, пeнзија и социјална помош поради зaтворањето на Еуростандард банка

Над 100.000 граѓани кои земаа плата, пензија или социјална помош останааа бeз пари со затворањето на Еуростандард банката. Не можат да си...

Зaев и Аxмети се договориле?: Зaврши работнaтa срeдбa помeѓу СДСМ и koaлицијата „Мoжеме“ и ДУИ

Попладнево зaврши рaботната средбa меѓу СДСМ и коaлицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествувaa претседaтелите Зорaн Зaев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“. Претседателот Пендаровски...

More Articles Like This