Алонсо со емотивна изјава за Шумахер

  • November 23, 2018

Пилот на Мекларен, Фернандо Алонсо со емоции говореше за Михаел Шумахер.

-Кога дојдов во Формула 1, тој беше мојот пример. Беше и останува најголем. Моите две победи на Светското првенство – во 2005 и 2006 година, се од особена важност, бидејќи ги освоив во директна борба против него. Тоа беше толку тешко да се борам со него, бидејќи тој беше непобедлив кога имаше добар автомобил и добар ден. Па дури и на лош ден со лош автомобил, сè уште беше добар, изјави Алонсо.

За потсетување Шумахер доживеа страшна несреќа на скијање на француските Алпи.

Претходно «
Следно »