September 28, 2020, 10:55 pm

„АЛЧНОСТА НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ“: Милионски тендери доделени на една иста компанија во Штип

Поврзано

Ковачки: Некој сака да заборави дека СДСМ беа лојални поcлушници на Белград

Полковникот и член на Извшрниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето готување во телевизија Алфа истакна дека некој...

Ковачки: Шекеринска доби на подарок од Боки 13 кондури од 2 илјади евра, а го лaжaт народот со ваучери од 6 илјади денари

Говорејќи за ckaндалите на актуелната власт, полковникот Драган Ковачки ја потсети јавноста на подароците кои ги добивала Радмила Шекеринска...

Докторатот на Јетон Шаќири на 21 година бил тexничка гpeшкa

Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, денеска на првата официјална прес конференција соопшти дека дошло до техничка грeшка при...
- Advertisement -

Знаејќи дека ова ќе им биде краток и единствен мандат, властите на централно и на локално ниво не бираат средства за лично збогатување. Локалните власти, земајќи пример од централните, ги олеснуваат општинските буџети, а ги здебелуваат своите паричници, објавува Комисијата за локална самоуправа на ВМРО-ДПМНЕ.

Компанијата Де лукс ДОО е во сопственост на таткото и чичкото на Градоначалникот на Општина Штип. Од крајот на 2017 до денес, оваа компанија заработила 5.000.000 денари од институциите во оваа општина. Поголем дел од овие институции се под директна надлежност на градоначалникот, поточно лично тој решава кој да раководи со нив. Тоа значи дека градоначалникот директно влијае врз одлуките на институциите за избор на најповолен економски оператор.

Иако, градскиот татко се оправдува дека не влијае врз одлуките на директорите, сепак очигледен е судирот на интерес. Дека основачот на овие институции добива милионски тендери, е не само спорно туку и спротивно на законот. Затоа ги повикуваме Јавното обвинителство и Државната комисија за спречување на корупцијата да ги истражи овие спорни добивања на тедери на компанијата Де лукс од Штип.

Ова е преседан кој треба да се истражи и за кој треба да се сноси одговорност. Во време кога граѓаните се иселуваат поради лошата финансиска состојба, раководниоте фактори во СДСМ алчно грабаат од државните каси, сакајќи да се збогатат преку ноќ. Затоа, ги повикуваме надлежните будно да ги следат овие криминални чекори на партијата на власт и да бараат одговорност од секој што ќе се дрзне да профитира од парите на граѓаните.

АЛЧНОСТА НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ, ДЕЛ 1Знаејќи дека ова ќе им биде краток и единствен мандат, властите на централно и на…

Julkaissut Комисија за локална самоуправа Torstaina 9. tammikuuta 2020

Latest News

Ковачки: Некој сака да заборави дека СДСМ беа лојални поcлушници на Белград

Полковникот и член на Извшрниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето готување во телевизија Алфа истакна дека некој...

Ковачки: Шекеринска доби на подарок од Боки 13 кондури од 2 илјади евра, а го лaжaт народот со ваучери од 6 илјади денари

Говорејќи за ckaндалите на актуелната власт, полковникот Драган Ковачки ја потсети јавноста на подароците кои ги добивала Радмила Шекеринска од Боки 13 како и...

Докторатот на Јетон Шаќири на 21 година бил тexничка гpeшкa

Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, денеска на првата официјална прес конференција соопшти дека дошло до техничка грeшка при поднесување на документите на мојата...

Се огласи Пандев за состојбата со коронавирусот во клубот

Вечерва излезе веста за хаосот со Ковид-19 во екипата на Џенова. Имено, во Џенова се потврдени дури 14 случаи (8 фудбалери). Со оглед дека следи...

Мижите и се ситите на нeпрaвдaта врз Јанкуловска, ама аплаудирате на kpиминал и kopупција овие две години

Сите што мижите и се ситите на нeправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвop за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите...

More Articles Like This