Американската амбасада во Русија повикува на точни места на незакажани и нелегални протести

Поврзано

САД ja прогласи Кина за зakaна за националната безбедност на САД, a Русија за главен дeстабилизатор на меѓународната сцена

Соединетите држави ги прогласија Русија и Кина за главни закани, при што Кина е идентификувана како главен потенцијален противник...

Boзнeмирувачко видео: Пет студенти зaгинaa откако се cpyши ограда на факултет во Боливија

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија кога паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот „Ел Алто“ во град...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...
- Advertisement -

На веб-страницата на американската амбасада во Руската Федерација се појави список со места за собирање нелегални протести на приврзаниците на опозицијата, за поддршка на Алексеј Навални во Русија.

На оваа објава реагираше руското Министерство за надворешни работи, наведувајќи дека секој обид да се пренесе ситуацијата на јавноста во на овој начин се „грубо мешање во внатрешните работи“ .

Според писмената изјава на руското Министерство за надворешни работи, ваквите детални информации за сите места за собирање ги надминува „грижата за сопствените граѓани кои живеат во Русија“.

Сето ова се совпаѓа со провокативната доктрина на Вашингтон во врска со стимулирање на протести во земји кои имаат непожелна моќ – се наведува.

Руското Министерство за надворешни работи исто така предупреди дека, во случај да се случи такво нешто, Москва ќе реагира соодветно.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This