Американска компанија доби 1,6 милијарда долари за создавање вaкцина против коронавирус

Поврзано

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор),...

Сопствениците на базени во Косово ќе ја блokираат границата со Албанија ако не им се дозволи да работат

Сопствениците на базени за капење во Косово се зakaнија дека ќе ја блokираат границата со Албанија, доколку косовската влада...
- Advertisement -

Американската биотехнолошка компанија „Новавакс“ (Novavax) од Владата на САД доби 1,6 милијарда долари за разработка и комерцијализација на вакцина против коронавирусот, соопштија денеска од компанијата.

Грантот е во рамки на владината програмата „Ворп спид“ за создавање милиони дози безбедна и ефективна вакцина против новиот коронавирус.

Се дознава дека очекувањата се компанијата да произведе околу 100 милиони дози од вакцината до јануари 2021 година. Вакцината првично е именувана како NVX-CoV2373.

Компанијата, основана во 1987 година, досега спровела две од трите предвидени етапи на клинички испитувања на својата вакцина.

„Новавакс“ во мај доби грант од 384 милиони долари од Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс за првите испитувања на својата вакцина. Средствата од Владата на САД, досега најголем грант на администрацијата на Доналд Трамп за производство на вакцина против Ковид-19, се наменети за завршување на третата етапа клинички испитувања и сериско производство и распространување на вакцината.

По информациите дека компанијата добила владин грант, акциите на „Новавакс“ на тргувањата на берзата NASDAQ денеска порасна за 38 отсто. (МИА)

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This