АМЕРИКАНСКИТЕ „ФОКИ“ УБИЛЕ ОПЕРАТИВЕЦ НА МИ-6: Агент на МИ-6 кој работел како НВО активист убиен при „спасувачка“ мисија!

Поврзано

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ДОБРА ВЕСТ: Одобрен првиот лек за кopoнавирусот од Министерството за здравство на Русија

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се зaразиле 6.211.653 лица. Од нив починaле 372.160, а оздравеле...

ТРАМП НАЈАВИ: „АНТИФА“ ќе биде прогласена за тepopистичка организација

Администрацијата на Трамп ќе поднесе предлог за прогласување на милитaнтната, левоориентирана асоцијација на aнтифaшиcтичките демонстpaтори познати како „АНТИФА“, за...

Британски хуманитарен работник бил убиен од граната во Авганистан за време на неуспешна спасувачка мисија на специјалните сили на САД во обид да го спасат хуманитарниот работник, кој всушност работел за Британската разузнавачка служба МИ-6, пренесуваат медиумите

foki_avganistan

Линда Норгров била заробена од Талибанските бунтовници во источен Авганистан во септември 2010 година, додека работела за американската агенција за Развој и Алтернаиви (ДАИ). Во ноември 2010, покрај стравувањата дека ќе биде пренесена во Пакистан од страна на нејзините грабнувачи, специјалните сили на САД лансирале спасувачка мисија која резултираше со нејзина смрт од граната која ја фрлил еден од специјалците.

По опсежната истрага во досиеата на специјалците од единицата „Фоки“, во кој се споредува нивното јавно „херојско“ лице со бројните обвинувања за воени злосторства, истражителите пронашле голем број на докази од високи воени претставници и разузнавачки информации дека всушност Линда работела како агент на МИ-6.

Истражителите велат дека истрагата открила дека околу Норгров имало голем интерес, имајќи во предвид дека додека работела во Авганистан како хуманитарец во невладина организација на САД, тоа всушност било само параван за нејзината операција како агент на МИ-6.

Актуелно

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

КOРOНAТA НЕ БИРА: Мухамед Зекири позитивен на Koвид-19

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на коронавирусот. Информацијата ја објави на неговиот Фејсбук профил. Зекири информира дека позитивни на коронавирус се и...

Повеќе вести