АМЕРИКАНСКИ ДРОН УНИШТИЛ СИРИСКИ ТЕНК: Американската армија отворено застанува на страната на терористите – уништен тенк кој напаѓал терористички позиции

  • February 13, 2018

Антитероритичката коалиција на чело со САД во самоодбрана уништила сириски тенк на провладините сили во Сирија, соопшти командантот на Военото воздухопловство на Централната команда на САД, генерал-потполковник Џефри Хариган

Генералот Хариган соопшти дека дроног MQ-9 нападнал борбено возило „поради одбрана“.

Според неговите зборови, тенкот ги нападнал од „ефикасна дистанца“ единиците на Сириските демократски сили и американските советници кои таму се наоѓале. Потоа, дронот по одлука на копнените сили, го возвратил нападот.

Според податоците на медиумите, инцидентот се случил во саботата. Ударот е изведен на тенкот Т-72, во кој се наоѓале три лица. Сите загинале.

Ова е втор случај на судир помеѓу коалицијата и провладините сили во Сирија во последните денови.

Претходно «
Следно »