Американски сенатор бара kpивична постапка пpoтив Фаучи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Сенаторот Ренд Пол за Шон Ханити Шоу на каналот Фокс њуз најави дека ќе бара кривична постапка против директорот на Националниот институт за алергија и инфективни болести д-р Ентони Фаучи за лажењето во Конгресот за неговата врска со истражувањето во Институтот за вирологија во Вухан.

Републиканскиот пратеник од Кентаки рече дека Фаучи „треба да биде казнет“.

Вие го започнавте испрашувањето на д-р Фаучи, нагласувајќи дека соогласно федералниот закон лажењето во Конгресот е кривично дело за кое може да се казни затвор до пет години “, рече Ханити. „Дали вашето верување се заснова на доказите, сенатор, дека лажел пред Конгресот и го прекршил законот?“

„Да, и ќе испратам писмо до Министерството за правда со барање за кривично одговорност затоа што го излажал Конгресот“, одговори Пол. „Имаме десетици научници кои се спремни да кажат дека Фаучи финансирал истражување за добивање на функција. Ова го прави затоа што има личен интерес да ги покрие своите траги и да ја покрие својата врска со лабораторијата во Вухан. Сега, дали тој ја заслужува целата вина? Не, има уште некои прашања да се одговорат за тоа дали потекнува вирусот од лабораторијата. Но, тој лаже дали финансирал или не истражување за добивање на функции и да, тој треба да биде казнет “.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This