АМЕРИКАНСКИ ХЕЛИКОПТЕР СЕ УРНА МОМЕНТ ПО ПОЛЕТУВАЊЕТО: Американски воен хеликоптер се урна врз носачот „Роналд Реган“ по полетувањето

Поврзано

САД доби нова федерална држава

Долниот дом на Конгресот, во кој демократите имаат мнозинство, изгласаа со 216 гласа „за“ и 208 „против“ за иницијативата...

Пронајдени фалсифиkyвани вакцини на Фајзер во Мексико и Полска

Пронајдени се фалсификувани верзии на вакцината Фајзер против коронавирус во Мексико и Полска, соопшти американската фармацевтска компанија „Фајзер“. Властите во...

Се менува политичкиот баланс во САД: Претставничкиот дом изгласа Вашингтон да стане 51. држава

Мнозинството пратеници во Претставничкиот дом на американскиот конгрес, во кое демократите имаат мнозинство, гласаа за административниот округ на градот...
- Advertisement -

Хеликоптер МХ-60, на американската морнарица се урна на палубата на носачот на авиони „Роналд Реган“, кој моментално е на Филипините. Според командата, инцидентот се случил веднаш по полетувањето. Неколкумина војници се повредени, но сите се надвор од животна опасност.

Морнарица не даде детали за каква било штета на хеликоптерот или пилоот на леталото. Но, тој рече дека бродот е целосно способен да ја спроведе својата мисија за безбедност и стабилност во Индо-пацифичкиот регион. Пилотот, исто така  продолжил со обуката за летање.

Морнарицата соопшти дека несреќата се случила додека воениот носач, Роналд Реган извршувал рутински операции во Филипинското Море, северно и североисточно од Филипините. Причината за падот и несреќата се предмет на истрага.

УСС Роналд Реган учествуваше во меѓународниот поморски преглед кој беше домаќин на јужнокорејскиот остров Џеџ минатата недела.

Latest News

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...

More Articles Like This