АМЕРИКАНЦИТЕ ВО ПАНИКА: Руска национална телевизија прикажа цели на евентуален нуклеapен нaпaд во САД

Поврзано

Се очекуваат првите резултати од лекот за кopoнавирусот

Светската здравствена организација во рок од две недели ги очекува првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои би...

Cитуaцијaтa е надвор од контрола – Над 55 илјади нoвoзaрaзeни во САД во едно деноноќие

САД постигнаа нов 24 часовен рекорд на заболени од Ковид-19 – во изминатото деноноќие беа регистрирани над 55.274 инфекции,...

Железнична нecрeќa во Пакистан, најмалку 19 зaгинaти

Најмалку 19 луѓе загинаа откако воз удри во автобус, што поминувал на необележан железнички премин во близина на градот...

Руската државна телевизија прикажа американски воени објекти, кои Москва би ги гаѓала во случај на нуклеapен нaпaд, наведувајќи дека хиперсоничните ракети што ги развива Москва, ќе бидат во состојба да ги погодат тие цели за помалку од пет минути.

Меѓу целите се Пентагон и претседателската резиденција во Кемп Дејвид.

Извештајот кој е невообичаен дури и за, како што велат западните медиуми – „агресивните стандарди на руската државна телевизија“, е емитуван само неколку дена откако рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва е подготвена за нови тензични моменти како кубанската ракетна криза од 60-тите години „доколку САД го сакаат тоа“.

„Иако во говорот за состојбите во Русија минатата недела Путин ја нагласи подготвеноста на Москва на соодветен одговор на хипотетичкото американско поставување на ракети од среден и краток дострел во источна Европа, рускиот шеф не наведе ниту една локација кон која би можеле да бидат насочени руските ракети“, изјави портпаролот на Путин, Дмитриј Песков запрашан за коментар за емисијата „Вести на неделата“ на ТВ Росија-1 во која новинари лицитирале со можни мети на американско тло.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести