АМЕРИКА OCTAHУBA БEЗ CTPATEШКИ COJУЗНИК ВО СИРИЈА: Кypдите се зakaниja дека ќе се „пpeшaлтaaт“ со Москва и Дамаск

  • October 8, 2019

Сириските Курди, чии формации се наоѓаат во северните региони на републиката, имаат намера да стапат во дијалог со официјалните власти на Дамаск и руските претставници ако Соединетите држави ги повлечат своите сили од пограничната зона со Турција.

Според Ројтерс, повикувајќи се на официјален претставник на курдските власти во Сирија, Курдите можат да започнат преговори со Дамаск и Москва, доколку САД ги повлечат своите сили од пограничната зона со Турција.

Шефот на сириската дипломатија Феисал Микдад порано изјави дека Дамаск постојано ги предупредувал Курдите во североисточна Сирија дека странската поддршка порано или подоцна ќе исчезне и ги повика да го решат мировниот проблем на Сирија.

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската операција во северна Сирија, источно од Еуфрат, би можела наскоро да започне, при што американскиот лидер најави дека ќе ги повлече американските сили од северот на земјата.

Претходно «
Следно »