АМЕРИКА OCTAHУBA БEЗ CTPATEШКИ COJУЗНИК ВО СИРИЈА: Кypдите се зakaниja дека ќе се „пpeшaлтaaт“ со Москва и Дамаск

Поврзано

ПPOТЕCТИ ВО ХОНГ КОНГ: Пoлицијaтa употреби бибep cпрej

Хонг Конг, 27 мај 2020 (МИА) – Полицијата на Хонг Конг денеска употреби бибер спреј, за да ги растера...

ЗА ПРВ ПАТ ВО СИНГАПУР: Градот постави апарати за бесплатни маски

Сингапур дели бесплатни маски за една употреба на сите жители, а маските можат да се подигнат од 400 апарати...

(ФОТО) ПОП СЕ ЗAКОПAЛ ЖИВ: Bерувал дека ќе стави крај на кoрoнaвиpycот во светот

Додека многу земји во светот се обидуват да откријат вакцина, со цел да се стави крај на епидемијата Ковид-19,...

Сириските Курди, чии формации се наоѓаат во северните региони на републиката, имаат намера да стапат во дијалог со официјалните власти на Дамаск и руските претставници ако Соединетите држави ги повлечат своите сили од пограничната зона со Турција.

Според Ројтерс, повикувајќи се на официјален претставник на курдските власти во Сирија, Курдите можат да започнат преговори со Дамаск и Москва, доколку САД ги повлечат своите сили од пограничната зона со Турција.

Шефот на сириската дипломатија Феисал Микдад порано изјави дека Дамаск постојано ги предупредувал Курдите во североисточна Сирија дека странската поддршка порано или подоцна ќе исчезне и ги повика да го решат мировниот проблем на Сирија.

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската операција во северна Сирија, источно од Еуфрат, би можела наскоро да започне, при што американскиот лидер најави дека ќе ги повлече американските сили од северот на земјата.

Актуелно

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Повеќе вести