АМЕРИКА ЗАГРИЖЕНА ПОРАДИ КИНЕСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ ВО ИЗРАЕЛ: Америка негодува за економската соработка на Израел со Кина

  • January 8, 2019

САД е незадоволен и разочаран од неодамнешниот бран кинески инвестиции во Израел и зголемената економска и технолошка соработка со Кина. Поради ветувањата дека САД дека ќе ја осигурат безбедноста на Израел откако ќе ги повлечат своите војници од Сирија, срдечните односи на Кина со Израел и нејзината последна инвестиција во пристаништето Хаифа предизвикаа контроверзии. Американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, кој беше во официјална посета на Израел да разговара за ситуацијата во Сирија и билатералните односи, изрази загриженост на американската влада.

Изјавата на Болтон не беше ништо ново, бидејќи поранешните високи претставници на САД, исто така, го предупредија Израел да се држи настрана од Кина. Според израелскиот дневен весник Хаарец, претставниците на Пентагон и заедничките началници на Генералштабот претходно го предупредиле Израел за вмешаноста на Кина во изградбата на пристанишните и другите израелски инфраструктурни проекти, велејќи дека тоа ќе ја отежне соработката со американската морнарица.

Од своето основање во 1948 година, Израел многу зависи од американската економска, воена и стратешка помош и соработка. Сепак, зголемената улога на Кина во регионот преку инвестициите полека се чувствува и во Израел. Билатералната трговија се зголеми за повеќе од 200 пати. Трговскиот буџет меѓу Израел и Кина беше околу 50 милиони долари во 1992 година, кога беа воспоставени дипломатски односи. Оваа бројка забележа неверојатен пораст до 10 милијарди долари во 2013 година.

Во 2016 година, вкупните кинески инвестиции во Израел беа проценети на 16 милијарди долари. Таканаречениот кинески проект, Појас и иницијатива за патишта го вклучува и Израел и може да стане и една од нејзините најголеми партии за да има доковите на Средоземното Море. Точно е дека САД е сеуште најдобриот трговски партнер на Израел. Покрај тоа, Вашингтон му дава на Израел годишна помош од 3,8 милијарди американски долари. Сепак, кинеската иницијатива е загрижувачки знак за САД.

Нејзината главна загриженост можеби не е едноставниот трговски однос. Хаарец тврди дека “Американците не се обидуваат да ја блокираат целата израелска трговија со Кина, но нивното спротивставување на тоа што ја снабдува технологијата со Кина, што може да има разузнавачки и воени последици, се објавува јавно”. Разбирливо е дека прашањето може да биде посериозно отколку што изгледа. Висок официјален претставник изјави за весникот дека “расцепот бил толку голем што до денес Израел не се осмелил да ја продаде Кина кујнски нож со врежан [армиски симбол]”.

Поради разговорите за иднината на Израел, во согласност со војната во Сирија и проширувањето на антииранскиот сојуз, растечките врски на Израел со Кина може да влијаат на нејзините односи со САД. На пример, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху побара од Болтон дека САД треба го признаваат суверенитетот на Израел над спорните Golan Heights. “Голанската висорамнина е неверојатно важна за нашата безбедност”, рече Нетанјаху. Од друга страна, САД сметаат дека секоја потенцијална израелска технологија и размена на воена опрема со Кина е важна за нејзината безбедност.

Претходно «
Следно »