АМЕРИКА ОТВАРА НОВА ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК: Уште шестмина високи офицери на Иран убиени вечерва во напад со дрон

Поврзано

ЗЕМЈАТА ПРЕД НОВ ПPEДИЗВИК: НАСА прeдупредува дека опасен астероид се движи кон нашата планета

Астероид, клaсифициран како „потенцијално опacен“, ќе се приближи до Земјата на 6 јуни, соопшти НАСА. Како што е наведено, астероидот,...

ЗА ВРЕМЕ НА ХАOCOТ ВО САД: На пpoтecтите во Њујорк yкрaдeни часовници „Ролекс“ во вредност од 2.3 милиони долари

Повеќе елитни локации во Њујорк настрадаа откако се увиде дека протестите против полициското самоволие се параван за дел од...

КОРОНАВИРУСОТ НЕМА ДА ГИ СПРЕЧИ: Русија поканила војници од 19 земји на Парадата на победата во Москва

Русија покани војници од 19 земји да учествуваат во Парадата на победата на Црвениот плоштад, изјави денеска рускиот министер...

Конвој во кој се наоѓале високо-профилирани членови на Ирачките народни мобилизирани сили (ПМФ), организација под чадор на Иранските безбедносни сили, вечерва била мета на воздушен напад додека патувале низ Багдад, пренесуваат локалните медиуми

Конвојот составен од три автомобили во кој се наоѓала делегацијата претставници на ПМФ се движел во периферијата на Ирачката претстолнина во дистриктот ал-Таџи, според Ирачки воени извори, цитирани од „Ројтерс“. Шестмината паравојници се убиени во нападот, а тројца се во критична состојба. Останува нејасно кој го извршил нападот.

Се уште не се прецизирани имињата на ликвидираните, но се претпоставуава дека се работи за двајца паравоени командири – Шибл ал-Зајди, генерален секратар на Катаиб ал-Имам (паравоена група), како и Каис Кхазали, лидер на Асиб Ал ал-Хаџ (паравоена група).

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести