АНАЛИЗА НА ПРОФЕСОРОТ ЈАНЕВ: Иванов е на потег, мора да им дозволи на Русите да го отворат прашањето за името во Советот за безбедност!

Поврзано

ДАЛИ ГЕРМАНИЈА ЗНАЕЛА ЗА КОРОНАТА УШТЕ ВО 2012 ГОДИНА?

Ова сценарио од „ Анализа на ризиците за луѓето“ од 2012 година ги разгледува мерките и последиците на...

Дали Филипче cвecно го koчи paзpeшyвaњeтo на kpизaтa и оди cпpoтивнo на светските препораки?

Едно од најугледните медицински списанија во свеотот, „Лансет“ денес објави сторија во врска со важноста за спроведување на масовно...

СВЕТОТ НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТ: Траорно „писмо од иднината“ на италијанската писателка Франческа Меландри

Популарната италијанска писателка Франческа Меландри, која поради епидемијата на коронавирусот речиси три недели се наоѓа во карантин во Рим,...

Ако Иванов сака да направи нешто за Македонија мора да даде дозвола Русите да тргнат во акцијата во Советот за Безбедност (СБ) на ООН за прогласување преговорите пропаднати со предлогот СБ да даде препорака до Генералното собрание да ПРОДОЛЖИМЕ членството во ООН под уставното име Република Македонија

Ако предлогот на Русија пропадне во СБ треба:
1. на истата седница на СБ Русија да бара СБ да постави барање до Меѓународниот суд за правда (МСП) за оценка ДОПОЛНИТЕЛНИТЕ УСЛОВИ за приемот во ООН 1993 (кои се нелегални);

2. Доколку, нема согласност за ваквата рез. Русија да даде изјава дека СБ е во блокада и опструкција, и по истите причини како 1947, да бара Генералното собрание на ООН да упати ваквата иницијатива (од Генералното собрание на ООН) за добивање на опишаното Советодавното мислење од судот за легалитет на дополнителните услови, при приемот во ООН, за Македонија.

3. Потоа, Русија треба ваквата иницијатива, со образложение за пат позицијата во СБ (по истите причини како 1947), и да иницира во Генералното собрание на ООН за добивање на Советодавното мислење од судот (МСП) за легалитет на дополнителните услови за Македонија. Постапката оди преку Генералниот комитет на Генералното собрание на ООН, кој утврдува точките на дневен ред.

4. Во меѓувреме, Иванов треба да повика сите држави во ООН, вклучувајки и држави со кои немаме дипломатските односи, да не признаат под уставното име Република Македонија.

Само на овој начин Иванов ќе се спаси од импичментот и прогон.

(5. Деталите на постапката, која треба да се прави види на Петицијата:
https://www.change.org/p/united-nations-solution-to-the-name-problem-of-the-republic-of-macedonia-in-the-un )

Националниот идентитет не може да се оспорува во ОН. Амбасадорите во Советот за беѕбедност и Генералното собраине на ООН во 93’ во ОН не сфатија дека во случајот со Македонија не се работи просто за “разлика” околу името, туку за национален идентитет! Грчката стратегија пред 25 години беше да исчезне македонскиот идентитет, а преку резолуциите на ООН кое пробленатизираат Македонскиот идентитет.

И покрај рез. на Советот за безбедност 1244, предметот за Косово оди на Генералното собрание на Интерпол!

А ние се плашиме од рез. СБ 817 и рез. 845 на СБ да одиме на Генералното собрание на ООН!
Демек не можеме!

Србија постојано се повикува на рез. на СБ 1244, плус на фактот дека Косово не е членка на ООН и дека нема расчистен статус, но и покрај ова предметот за Косово оди на Генералното собрание на Интерпол! Истото Србија го прави и во УНЕСКО, повикувајќи се на 1244, но Косово оди на Генералното собрание на УНЕСКО (Генералната конференција на УНЕСКО).

Само ние се правиме недоветни и не тераме нашиот предмет за името на Генералното собрание на ООН, кое може да ни го продолжи статусот како Република Македонија!
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ Е НА ПОТЕГ!

Автор
Игор Јанев
Професор по меѓународно право

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести