January 16, 2021, 9:41 am

Ана Попова: Русија имa пpoтoтип нa вakцинa пpoтив ХИB

Поврзано

Кoj би peкoл: Hoвo нayчнo иcтpaжyвaњe – змиcки oтpoв, лek пpoтив Koвид-19

Руски научници под водство на раководителот на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, Јуриј...

Cилeн зeмjoтpec peгиcтpиpaн вo Татарски Теснец

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени соред Рихтеровата скала синоќа е регистриран во Татарски Теснец во Русија, соопшти Европски...

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи...
- Advertisement -

Русија има прототип на вакција против ХИВ, изјави денеска шефицата на руската Служба за фитосанитарен надзор „Роспотребнадзор“, Ана Попова.

– Русија повеќе години работи на вакцина против ХИВ.Имаме свои порототипови, своја вакцина, истакна Попова.

Таа додаде дека покрај другите на вакцина против ХИВ работат и научниците од Институтот Вектор.

Latest News

И американскиот миниcтep зa здpaвcтвo Азар пoднece ocтaвкa

Американскиот министер за здравство и социјални услуги Алекс Азар синоќа поднесе оставка, оценувајќи дека минатонеделниот напад врз Конгресот бил...

More Articles Like This