September 27, 2020, 10:18 am

АНГЕЛА МЕРКЕЛ ИЗЈАВИ: Сите страни треба да го почитуваат нyклeaрниoт договор

Поврзано

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Швајцарија денеска гласа на референдум за тоа дали да го раскине договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето.Референдумот...

Винско цунами во Шпанија: Пукна резервоар со 50.000 литри вино

Кога 50.000 литри вино почнуваат да бликаат од пукнатината на огромен челичен резервоар, нема сомнеж дека штетата на сопствениците...

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет...
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел повторно ги повика сите страни да го почитуваат нyклeapниoт договор со Иран, и покрај одлуката на Техеран да го зголеми збогатувањето на ypaниyм и дејствијата на САД да воведат економски caнкции.

Според договорот, склучен во 2015 година, Иран се договори со Кина, Франција, Германија, Русија, Велика Британија и САД да ја ограничи својата нyклeaрнa програма.

– Се согласивме дека треба да направиме се што е потребно за да го почитуваме договорот. Германија е убедена дека Иран не треба да придонесува или да располага со нyклeaрнo opужje. Поради тоа ние ќе продолжиме да ги користиме сите дипломатски средства за да го поддржиме тој договор, кој секако не е идеален, но тоа е документ и ги содржи обврските на сите земји, изјави Меркел за време на заедничката прес-конференција со рускиот претседател Владимир Путин во Москва.

Latest News

И втората руска вакцина работи како швајцарски саат: Можно е да биде развиен доживотен имунитет против kopoна вирусот

Ринат Максјутов, генерален директор на Државниот институт за вирусологија и биотехнологија Вектор, кој ја разви втората вакцина против коронавирус...

Протече гола фотографија од Милица Тодоровиќ – Другарка и тајно ја фотографирала (ФОТО)

Српската пејачка Милица Тодоровиќ ги воодушеви своите фанови со фотографија направена на базен на која носи само минијатурни розеви гаќички. Пејачката ужива во базенот легната...

Силен земјотрес jа стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, 50 минути по...

Родители, внимавајте: Не треба да ја давате оваа храна на вашите најмали

Слатки – Торти, колачи, чоколадо, бонбони – најатрактивната храна за малите гурмани. Но, држете го вашето дете подалеку од кондиторски производи: тие можат да...

Со бројот на заразени расте и одговорноста што министерот мора да ја преземе

Министерувањето на Филипче бележи уште еден смртен случај на здравствен работник, 117 починати и 3,166 новозаболени само за неполн месец, 722 починати и 2245...

More Articles Like This