Ангеловски: Изгyбивмe, но не сме пoбeдeни

Македонија загуби од Украина со 2: 1 во 2. коло од групата Ц на Европското првенство во Букурешт.

Украинците поведоа во 29-та минута со голот на Јармоленко, а само пет минути подоцна Јаремчук зголеми на 2: 0. Алиоски ги врати Македонците во игра во 57. минута, но не можеа да сторат повеќе од тоа.

“Одигравме две различни полувремиња. Во првото бевме внимателни и дефанзивни, а во тој период сантиметрите решаваа. Нивниот гол за 1: 0 беше признат за неколку сантиметри, а на Пандев беше поништен за неколку сантиметри. Покажавме квалитет и дека припаѓаме на Европското “, рече македонскиот селектор Игор Ангеловски и додаде:

“Кога навивачите ќе ве испратат со таков аплауз, тогаш знаете дека игравте добро. Жал ми е што не можевме да ги направиме среќни. Изгубивме, но не сме победени. Треба да играме против силната Холандија од првата минута како што го игравме второто полувреме против Украина “.

Езгјан Алиоски промаши пенал во 57-та минута, но по одбиената топка ја смести во голот за 2: 1.

“Требаше да бидеме поагресивни во првото полувреме. Направивме многу грешки, не бевме во ритам и тогаш беше тешко да се вратиме по 2: 0. Сакавме барем бод и навистина жалам што не го одигравме целиот натпревар како второто полувреме. Имаме квалитет. “- рече играчот на Лидс.